Złota Maska i nagrody ZASP 

Na zdjęciu grupa laureatów nagród na scenie fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Z wczorajszej gali Złotych Masek, który odbywała się w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, przedstawiciele bielskich teatrów przywieźli tym razem maskę dla Agaty Biziuk, która w 2023 roku wyreżyserowała w Banialuce Ślub Gombrowicza. Nagrody im. Leny Starke otrzymali Michał Czaderna i Aleksander Pestyk z Teatru Polskiego.

Szans na Złote Maski mieliśmy tym razem sześć. Przypomnijmy, że Ślub był nominowany aż w czterech kategoriach: jako przedstawienie roku, a także za reżyserię (Agata Biziuk), scenografię (Monika Wojciechowska) i aktorstwo w teatrach lalkowych (Radosław Wojciechowski). W kategorii spektakl dla młodych widzów nominację miał spektakl Banialuki Ach, jak cudowna jest Panama w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory, a za rolę wokalno-aktorską Mistrzów Ceremonii w Kabarecie Teatru Polskiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej nominowani byli Marta Gzowska-Sawicka i Adam Myrczek.

Podczas złotomaskowej gali tradycyjnie wręcza się także nagrody im. Leny Starke, przyznawane przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach oraz internetowy Dziennik Teatralny. Jedna z trzech nagród za najlepszą kreację aktorską przypadła Michałowi Czadernie za rolę Marysi – Stanisława Marii Rochowicza w przedstawieniu Poszukiwany, poszukiwana Teatru Polskiego. Za całokształt pracy artystycznej nagrodę im. Leny Starke otrzymał natomiast Aleksander Pestyk.

Laureatów Złotych Masek złożona z fachowców komisja wybierała spośród 40 wyselekcjonowanych wcześniej spektakli wyprodukowanych w 2023 roku w teatrach województwa śląskiego. Możemy ich poznać tutaj: https://www.slaskie.pl/content/poznalismy-laureatow-zlotych-masek 

źródło: slaskie.pl