Zbierają dary dla Ukrainy

na zdjęciu materiały higieniczne fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Od 1 marca w Bielsku-Białej będzie można przekazać konkretne dary dla obywateli Ukrainy, na które zapotrzebowanie zgłosił tamtejszy rząd. Mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę uruchomił polski rząd z porozumieniu z władzami Ukrainy. Wsparcie będzie przekazywane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Punkt zbiórki darów w Bielsku-Białej będzie działał codziennie poza niedzielami od godziny 8.00 do 20.00 w centrum logistycznym Panattoni przy ul. ks. Józefa Londzina 106, w boksie nr 37, począwszy od 1 marca.

Zebrane dary będą kierowane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Składnica w Lublińcu skąd pojadą bezpośrednio na Ukrainę.
Co ważne, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozesłało do samorządów listę bardzo konkretnych produktów, które mogą być przekazane na Ukrainę, w tym osobom oczekującym przed przejściami granicznymi.

Uwaga! Ważne, aby wszystkie przedmioty były nowe i dostarczone w zbiorczych opakowaniach, aby można je układać na paletach.

Potrzebne są odzież i okrycia, w tym: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe) oraz płaszcze przeciwdeszczowe.

Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji oraz maski filtrujące lub jednorazowe.

Potrzebna żywność to: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,.

Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).

Inne potrzebne przedmioty to: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece oraz zestawy pierwszej pomocy, a także podstawowe środki medyczne - witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.

Żadne przedmioty spoza listy nie będą w punkcie zbiórki przyjmowane. Takie rzeczy można przekazywać do PCK lub Caritas po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Z uwagi na to, że punkt zbiórki darów w centrum logistycznym Panattoni znajduje się na obrzeżach Bielska-Białej i nie każdy, kto będzie chciał pomóc, może się tam dostać, zwłaszcza dotyczy to osób niezmotoryzowanych, Urząd Miejski uruchamia drugi punkt zbiórki na Stadionie Miejskim. Punkt będzie działał od 1 marca, codziennie poza niedzielami w godzinach od 15.00 do 19.00. Wjazd do punktu od ul. Żywieckiej.

Urząd Miejski apeluje też o pomoc do przedsiębiorców, ponieważ do zapakowania darów będą potrzebne europalety i folia do owijania palet typu stretch. Potrzebne do pakowania elementy można od 1 marca od godziny 8.00 dostarczać do centrum logistycznego Panattoni przy ul. ks. Józefa Londzina, do boksu nr 37.

oprac. ek