Zamiast na makulaturę

Uczestnicy happeningu trzymający kolorowe tablice z napisem Książka wspiera bohatera fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Happening rozpoczynający tegoroczną edycję akcji Książka wspiera bohatera odbył się 13 lutego na placu przy Galerii Sfera. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Ekologiczna Arka z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 32.

Uczniowie najpierw uczestniczyli w warsztatach w Tlenodajni urządzonej w Galerii Sfera - gdzie zresztą Arka co tydzień organizuje warsztaty dla szkół, świetlic, przedszkoli z Bielska-Białej i okolic - a potem na placu ułożyli wielkie puzzle z około 60 elementów z nazwą akcji. Poszło sprawnie i szybko.

- To klasa VII d z SP nr 32. Jeździmy na warsztaty organizowane przez fundację Arka albo ona przyjeżdża do nas. To są bardzo ciekawe warsztaty, różnorodne. Jako szkoła możemy powiedzieć, że jesteśmy zaprzyjaźnieni. Mam nadzieję, że wiedza ekologiczna trafia do uczniów, a także często za ich pośrednictwem do dorosłych, a jeśli jest taka możliwość, to z tego korzystamy - powiedział nam nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 32 Grzegorz Wójtowicz.

– Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy o zanieczyszczonym powietrzu. Na pewno nie wolno palić plastiku, ja tego nigdy nie zrobię – stwierdził Filip, jeden z uczniów.

Akcję Książka wspiera bohatera Fundacja Ekologiczna Arka zainaugurowała trzeci raz z rzędu, będzie prowadzona w trakcie całego roku. Tradycyjnie – jak wszystkie edukacyjne, społeczne akcje Arki - Książka wspiera bohatera łączy kilka obszarów - ochronę środowiska, edukację kulturalną i pomoc społeczną. Jej idea polega na prowadzeniu zbiórek niepotrzebnych książek i organizowaniu charytatywnych kiermaszów, na których są one sprzedawane. Zamiast trafiać na makulaturę, otrzymują drugie życie. Zebrane środki z kolei idą na zakup biletów do kin i teatrów dla dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych.
- Każdy może zostać bohaterem na miarę swoich możliwości. Cieszymy się, że ta akcja stała się tak popularna, zaangażowało się w nią ponad 100 placówek z całej Polski. Już 29 lutego w Galerii Sfera odbędzie się kiermasz książek – zapowiedział prezes Arki i pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz.
Do tego czasu Punkt Informacyjny Galerii Sfera I i inne punkty w mieście i okolicy będą przyjmować książki, które zostały przeczytane i stały się niepotrzebne. Partnerami akcji Książka wspiera bohatera są Urząd Miejski i Zakład Gospodarki Odpadami. Szczegóły pod internetowym adresem -
http://ksiazkawspierabohatera.pl/jak-mozesz-pomoc/

kk