Zamgławiacz na koronawirusa

Na zdjęciu zamgławiacz Glosair na korytarzu szpitalnym fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Mobilne urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń metodą zamgławiania nadtlenkiem wodoru kupił Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Jest to szybki i skuteczny sposób odkażania.

Zamgławiacz Glosair wykorzystuje zaawansowaną technologię dezynfekcji nadtlenkiem wodoru, który jest czynnikiem utleniającym, niszczącym mikroorganizmy poprzez wolne rodniki hydroksylowe. Nadtlenek wodoru jest bezwonny, nietoksyczny i bezpieczny dla skóry człowieka.

Czas dezynfekcji zależy od powierzchni przestrzeni, w której ustawiony zostaje Glosair. Urządzenie skanuje miejsce, które ma zostać zdezynfekowane, oblicza automatycznie jego kubaturę i dokładny czas niszczenia chorobotwórczych drobnoustrojów. Po zakończeniu całego procesu pomieszczenie musi zostać przewietrzone.

- Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z epidemią SARS –CoV-2, kupno mobilnego urządzenia do dezynfekcji było dla nas niezwykle ważnym zadaniem – wyjaśnił zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego Łukasz Matlakiewicz.

Zamgławiacz Glosair jest urządzeniem mobilnym. Z łatwością można go przewieźć do dowolnego pomieszczenia na terenie Szpitala Wojewódzkiego. Na razie wykorzystywany będzie m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Szpitalny SOR pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. W ciągu 24 godzin pomoc udzielana jest 100-140 potrzebującym. Dla bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego oddział musi być poddawany m.in. dekontaminacji i właśnie do tego będzie wykorzystywany mobilny sprzęt. Do tej pory szpital korzystał z zamgławiacza starszego typu, który miał m.in. znacznie mniejszy zasięg działania.

Wartość zamgławiacza Glosair to 50 tys. zł. 94 proc. tej kwoty przekazał fundusz prewencyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.

opr. JacK