Zamach

Na zdjęciu archiwalny kadr przedstawiający sceny po zamachu fot. tvp.pl

17 czerwca br. o godz. 17.00 w Kinie Helios odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Zamach w reżyserii Piotra Litki. Kto stał za zbrodniczym atakiem na Jana Pawła II? W jaki sposób komunistyczne służby specjalne prowadziły akcje dezinformacyjne? Do jakich wniosków doszli polscy prokuratorzy prowadzący w tej sprawie śledztwo? W filmie - poza tymi wątkami - zostały pokazane również m.in. rozległe powiązania tureckiego zamachowca, tzw. bułgarski ślad oraz działania polskich i sowieckich wywiadów.

Reżyserowi udało się również dotrzeć do unikalnych materiałów NRD-owskiej Stasi. Co z nich wynika? Zamach Piotra Litki ujawnia wiele nieznanych faktów i wątków dotyczących dramatycznych wydarzeń z 1981 roku, od których upłynęło 40 lat.

Po projekcji filmu zaplanowano rozmowę reżysera filmu z dr Andrzejem Grajewskim, współautorem wydanej w 2011 roku książki Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy, w której wraz z prokuratorem Michałem Skwarą zaprezentował wyniki badań dokumentów dotyczących procesu w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II w prowadzonym od 2006 roku przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach śledztwie.

Wstęp na pokaz jest wolny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność przyjścia.
Ze względów epidemicznych wszystkich widzów obowiązuje konieczność założenia maseczki.

r