Od 13 do 17 marca będzie trwała 26. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej. Przed fanami jazzu koncerty, jam session, wystawa, projekcja filmu i sympozjum naukowe. To będzie bogaty w wydarzenia tydzień z polskim i światowym jazzem.
Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr, a współorganizatorami - Gmina Bielsko-Biała, Instytucja Kultury Ars Cameralis, Galeria Bielska BWA, Cavatina Hall, Metrum Jazz Club i Schronisko na Szyndzielni. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Szczegóły tegorocznej Zadymki poznaliśmy 15 stycznia w Cavatina Hall, gdzie odbyła się konferencja prasowa. Osobiście wzięli w niej udział dyrektor naczelny i artystyczny festiwalu Jerzy Batycki, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i dyrektorka Cavatina Hall Diana Kolenkiewicz. Pozostali goście wystąpili on-line, byli wśród nich: Marta Kula z Radia 357, artyści Paulina Przybysz, Leszek Możdżer, Kacper Krupa i Mateusz Graś, profesor Marian Oslislo oraz dyrektor Universal Music Polska - wytwórni reprezentującej na polskim rynku amerykańską wytwórnię Blue Note Records - Piotr Rzeczycki.
- Witam dziennikarzy, internautów i zaproszonych gości – prezydenta miasta i dyrektorkę tego obiektu. Miasto Bielsko-Biała wystartowało w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i zakwalifikowało się do drugiego etapu. Łączymy więc siłę 25-letniego festiwalu oraz siłę i moc całego miasta z potencjałem tego wspaniałego obiektu, czyli sali koncertowej Cavatina Hall – powiedział na wstępnie J. Batycki.
- Zadymka Jazzowa od lat jest wpisana w kalendarz imprez kulturalnych na najwyższym poziomie odbywających się w naszym mieście. Jej program idealnie wpisuje się w starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku – nawiązał do naszej kandydatury prezydent Jarosław Klimaszewski.
To właśnie w Cavatina Hall odbędą się najważniejsze bielskie koncerty tegorocznej Zadymki – 14, 16 i 17 marca.
- Również u nas można już kupić bilety na te wydarzenia – zapraszała dyrektorka sali koncertowej Diana Kolenkiewicz. - Sala mieści tysiąc osób. Jako partner festiwalu serdecznie zapraszamy do rezerwacji miejsc.
Potem dyrektor artystyczny przeszedł do prezentacji programu.
- Każdy festiwal ma swój kluczyk, jak zwykł mówić Jan Ptaszyn Wróblewski. W tym roku naszym kluczykiem będzie niezwykły jubileusz - 85-lecia istnienia wytwórni, która bardzo przyczyniła się do rozwoju światowego jazzu. Mowa o Blue Note Records – zdradził J. Batycki.
Jubileuszowy akcent w Bielsku-Białej będzie miał miejsce 16 marca na scenie Cavatina Hall. Wtedy organizatorzy festiwalu planują Galę Blue Note Records. Wtedy też, po raz pierwszy w historii Zadymki, festiwalową nagrodę - Anioła Jazzu - otrzyma nie człowiek, a wytwórnia płytowa – właśnie Blue Note. Tego wieczoru na scenie wystąpią muzycy, którzy nagrywają dla tej wytwórni Nduduzo Makhathini Trio (polska premiera) i Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet.
Druga część wieczoru będzie też hołdem dla wiodącej postaci festiwalu – amerykańskiego kompozytora i saksofonisty Wayne Shortera.
- Ten wybitny artysta odwiedził Zadymkę dwukrotnie - w 2008 roku i w 2015. W zeszłym roku umawialiśmy się na celebrację jego 90. urodzin. Niestety, wtedy dotarła do nas wiadomość, że W. Shorter nie żyje. Jednak my ciągle kontynuujemy ten shorterowski nurt. 16 marca w Cavatinie wybitny trębacz Terence Blanchard zaprezentuje reinterpretację muzyki Shortera – mówi J. Batycki.
W związku z jubileuszem wytwórni, organizatorzy festiwalu przygotowują też niespodziankę. W Willi Sixta, przez cały festiwal, prezentowana będzie wystawa okładek płytowych Blue Note Records.
- Chcemy opowiedzieć historię Blue Note od początku. Ich rewolucja wizualna była znacząca, zainspirowała wiele innych wytwórni. BN są przykładem dobrych praktyk – genialna fotografia, genialna typografia, a przede wszystkim komunikat wizualny - bardzo precyzyjny i bardzo piękny. Spotkamy się z najlepszymi okładkami Blue Note. Mogę zdradzić, że wystawie będzie towarzyszył dźwięk – zapowiedział plastyk, pedagog i naukowiec, a prywatnie kolekcjoner płyt profesor Marian Oslislo.
16 marca, także w Willi Sixta, pod wodzą profesora odbędzie się sympozjum naukowe poświęcone grafice BN i designowi okładek płytowych. Weźmie w nim udział jeden z tegorocznych festiwalowych artystów - Leszek Możdżer. Natomiast już 17 marca tenże artysta, wraz z Adamem Bałdychem, wystąpi w Cavatina Hall w koncercie finałowym - Gali Polskiego Jazzu.
- To będzie dla mnie wielki zaszczyt. Z Adamem będziemy grali dla państwa muzykę improwizowaną opartą na programie z płyty Passacaglia. To pierwsza płyta nagrana po pandemii, nowe wejście w świat na zgliszczach. Te koncerty charakteryzują się dosyć mocnym iskrzeniem. Pewnie na Bielskiej Zadymce też uda się nam je osiągnąć– zapowiadał L. Możdżer.
Bezpośrednio przed koncertem, odbędzie się ceremonia wręczenia drugiego tegorocznego Anioła Jazzu - Adamowi Bałdychowi. A. Bałdych będzie jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym, laureatem tej nagrody.
A skoro o młodych wykonawcach mowa, to formacja bardzo młodego Kacpra Krupy rozpocznie 13 marca tegoroczny festiwal i to w niecodziennej scenerii, mianowicie 320 metrów pod ziemią – w Kopalni Guido w Zabrzu. - Zagramy z Siema Ziemio, czyli z kwartetem, z którym występuję – mówił K. Krupa. - Współtworzymy tę formację, nie ma tu lidera. W ubiegłym roku wydaliśmy naszą drugą płytę – Secend, będącą kontynuacją naszej wcześniejszej twórczości, elektronicznej muzyki spowinowaconej z berlińską muzyką techno. Na Secend można też usłyszeć coś, co może świadczyć o naszej wrażliwości.
Muzycy wystąpią w ramach powstałego w ubiegłym roku cyklu koncertów RQS New Tone. Jego założeniem jest proponowanie zadymkowej publiczności (przy współpracy z jednym ze sponsorów festiwalu) nowej, młodej muzyki. Stąd właśnie Siema Ziemia.
Drugim projektem reprezentującym ten młody nurt i cykl RQS New Tone będzie Kuba Więcek - Hoshii. Ten koncert na Zadymce to pomysł dziennikarki Radia 357, które jest partnerem festiwalu - Marty Kuli. Najnowszy projekt saksofonisty i producenta Kuby Więcka fani będą mogli usłyszeć w Schronisku na Szyndzielni 15 marca.
- Zadymka to dla mnie superważny festiwal. Jestem z Rybnika, kiedy tylko zacząłem się interesować muzyką jazzową, zawsze czekałem na wyjazd na festiwalowe koncerty. Bardzo dużo zawdzięczam udziałowi w festiwalowych jam session. A teraz sam wystąpię na Zadymce – zdradził podekscytowany K. Więcek.
Wracając do Gali Polskiego Jazzu – 17 marca rozpocznie ją koncert Pauliny Przybysz / Insides.
Artystka, zapytana, skąd u niej pomysł na śpiewanie jazzu, odpowiedziała: - Nigdy nie przykuwałam swojego słuchacza do jednego gatunku muzycznego, raczej jestem ganiona przez wydawców za ciągłe zmiany i podróże. A jeśli chodzi o standardy jazzowe, to jest to muzyka, która mnie wychowała. Wiedziałam, że ona do mnie wróci i w końcu, w bardzo zaszczytnym składzie, udało się zarejestrować taki właśnie jazzowy program, który państwu zaprezentujemy.
Przed nami 26. edycja festiwalu. Można już więc napisać, że przez te ćwierć wieku Zadymka wykształciła swoje dzieci – jak mówi J. Batycki - Dzieci Zadymki. I ci młodzi ludzie wystąpią w tym roku. W Klubie Metrum 14 i 16 marca odbędą się dwie premiery - zespołu Kosmonauci i Tercetu Kamili Drabek.
Wróćmy jeszcze do początku. Zadymkę w Bielsku-Białej 14 marca zaczną w Cavatina Hall koncerty dwóch amerykańskich muzyków. Jako pierwszy wystąpi Marcus Strickland Twi-Life. Jego jazz kolaboruje z hip-hopem. Marcus Strickland jest również muzykiem związanym z wytwórnią Blue Note i reprezentuje awangardę XXI wieku – wprowadził zupełnie nową estetykę muzyczną do jazzu. Kolejny koncert da megagwiazda, wielki instrumentalista, perkusista znany głównie ze współpracy z Pathem Matheny, ale też z twórczości z kategorii muzyki filmowej. Mowa o Antonio Sánchezie i jego zespole Antonio Sánchez Quartet.
Bilety na Zadymkę można kupić w Cavatina Hall i na stronie bilety24.pl Szczegółowy program poniżej i na stronie https://www.zadymka.pl/.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, festiwal będzie miał też swoją letnią odsłonę, ale to na razie niespodzianka.
Emilia Klejmont
26. Bielska Zadymka Jazzowa
Program:
13 marca, środa
18.30 – 22.30 Kopalnia Guido Zabrze / Śląsk z Góry na Dół
18.30 – 19.15 zjazd górniczą szolą na poziom – 320 m.
20.00 – Kopalnia Guido - Komora Badawcza nr 8 / RQS New Tone / koncert
Siema Ziemia
21.30 – 22.00 wyjazd górniczą szolą na powierzchnię
19.00 – Willa Sixta BWA Bielsko-Biała / Zwiedzanie wystawy Okładki płytowe
Blue Note Records
projekcja filmu Blue Note Records Beyond The Notes
14 marca, czwartek
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / Koncert
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / koncerty
Marcus Strickland Twi-Life
Antonio Sánchez Quartet
22.45 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała / JazzBB / koncert
Kosmonauci (premiera płyty) jam session
15 marca, piątek
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji/ Koncert
18.00 – 18.30 wyjazd Kolejką Linową na Szyndzielnię
20.00 – Schronisko na Szyndzielni / Śląsk z Góry na Dół
Powitanie – Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele
RQS New Tone / Koncert
Kuba Więcek – Hoshii
22.00 – zjazd kolejką do miasta
22.45 – Metrum Jazz Club Bielsko-Biała: Jam Session
16 marca, sobota
10.00 – 16.00 Willa Sixta BWA Bielsko-Biała / sympozjum naukowe Grafika Blue Note Records - Światy równoległe / obrazy i dźwięki
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji / koncert
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / Gala Blue Note Records
ceremonia i koncerty
Nduduzo Makhathini Trio (polska premiera)
wręczenie nagrody Anioła Jazzowego 2024 dla Blue Note Records
Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet
22.45 – Metrum Jazz Club / JazzBB
Tercet Kamili Drabek (premiera płyty)
jam session
17 marca, niedziela
17.00 – Galeria SFERA Bielsko-Biała / Festiwalowa Scena Promocji
19.00 – Cavatina Hall Bielsko-Biała / Gala Polskiego Jazzu / koncerty i ceremonia
Paulina Przybysz / Insides – Jazzowa Odsłona – prapremiera
wręczenie Nagrody Anioła Jazzowego 2024 dla Adama Bałdycha
Leszek Możdżer & Adam Bałdych Passacaglia
22.30 – Cavatina Hall Bielsko-Biała: podpisywanie płyt i jam session