Zabiegi elektrokardiologiczne

Na zdjęciu Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przeprowadzili pierwszy w placówce zabieg implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji (CRT-D). Zabieg przy udziale specjalisty z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu wykonano u pacjenta z ciężkim uszkodzeniem serca. To bardzo dobra informacja dla chorych, ponieważ do tej pory po taką pomoc musieli udawać się do placówek na Śląsku. Teraz mogą ją otrzymać w bielskim Szpitalu Wojewódzkim.

- To stawia nas w rzędzie ośrodków, które oferują chorym pełną gamę procedur z zakresu elektrokardiologii – mówi kierownik Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, podkreślając, że zabieg implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji, jest dużo bardziej skomplikowany niż wszczepienie tradycyjnego defibrylatora - kardiowertera, wyposażonego tylko w dwie elektrody. - Urządzenie z funkcją resynchronizacji ma trzy elektrody. I to właśnie umieszczenie tej trzeciej, lewokomorowej jest najtrudniejszym elementem całej procedury implantacji - wyjaśnia lekarz.

Resynchronizacja polega na jednoczesnej stymulacji prawej i lewej komory serca. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami przewodzenia w sercu, czyli przypadłością częstą u chorych z zaawansowaną niewydolnością serca. -
- Komory serca kurczą się niejednocześnie, co zaburza opróżnianie lewej komory z krwi, a także upośledza funkcję zastawek. W efekcie skurcz serca jest mniej efektywny. Resynchronizacja poprzez jednoczesną stymulację obu komór niweluje ten defekt i poprawia samopoczucie pacjenta - dodaje dr Wojciech Jaszczurowski.

Terapia polegająca na implantacji defibrylatora - kardiowertera z funkcją resynchronizacji ma na celu zmniejszenie śmiertelności i poprawienie jakości życia osób cierpiących na ciężką niewydolność serca. Pacjent dzień po zabiegu wychodzi do domu.

r