Żabie przymiarki

Na zdjęciu plakat fot. MZD

Przy fontannie powstającej na modernizowanym placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej znalazła swoje miejsce druga figura. Żaba z przeciwsłoneczną parasolką przysiądzie na obramowaniu fontanny.


W grudniu ubiegłego roku, podczas pierwszej przymiarki do rozplanowania figur przy fontannie, zaprezentowano model pierwszej z żab mających zdobić to miejsce. Grająca na flecie, stojąca żaba, autorstwa poznańskiego artysty Grzegorza Godawy została już odlana z brązu i oczekuje na instalację. 
Niedawno rzeźbiarz zaprezentował projekt drugiej rzeźby. Ta żaba, w dopasowanej kamizeli i kubraczku, zasiądzie na drugim końcu południowej krawędzi fontanny, unosząc pyszczek w stronę słońca. W lewej łapce będzie trzymać otwartą parasolkę, opierając ją na ramieniu, w prawej zaś małą łódeczkę z miniaturową żabkę. Pod lewą nogą, zakończoną płetwą, artysta umieścił beczułeczkę z widoczną datą 2023. Zastosowane motywy nawiązują do płaskorzeźby umieszczonej na elewacji pobliskiej kamienicy Pod Żabami. 
W prezentacji drugiej figury uczestniczyli przedstawiciele miejskich służb odpowiedzialnych za końcowy wygląd placu. Ekipie przewodniczył nadzorujący inwestycję zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński. 
Miejsce przyszłego posadowienia żab jest więc już ostatecznie ustalone, druga żaba wkrótce również przeobrazi się w odlew z brązu, a instalację obydwu figur zaplanowano na przełom kwietnia i maja. Zaraz potem rozpoczną się odbiory techniczne placu Wojska Polskiego, tak aby w czerwcu można było oficjalnie oddać go w użytkowanie – informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.


opr. JacK 

Na zdjęciu figura