Za dwa dni Beskidzki Kongres Kultury

baner

Już ponad pół tysiąca osób zarejestrowało swój udział w Beskidzkim Kongresie Kultury, który odbędzie się 21 i 22 marca w Bielsku-Białej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz i Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Do udziału w BKK organizatorzy - Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Wydział Kultury i Promocji – nadal zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Rejestracja uczestników nieprzerwanie odbywa się na stronie internetowej https://www.beskidzkikongreskultury.pl/form/rejestracja. Wszystkie informacje o BKK także w nowej aplikacji BB Events na urządzenie mobilne. Poniżej publikujemy linki do jej pobrania.

Kongres to próba zastanowienia się i dyskusji nad obecnym stanem kultury w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji kultury i środowisk twórczych. Po zmianach na polskiej scenie politycznej system kultury oraz jego finansowanie wymagają pogłębionej analizy, refleksji i dyskusji, zwłaszcza na styku działania administracji centralnej i samorządowej. Organizatorzy kongresu za cel stawiają sobie wzmocnienie dialogu pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami kultury, środowiskami twórczymi i odbiorcami.

W ramach wydarzenia można wziąć udział w sesjach plenarnych i panelach tematycznych, spotkać się z menedżerami, animatorami, twórcami i wymieniać się z innymi uczestnikami doświadczeniem, wiedzą, pomysłami i ideami.

Zaplanowano dwie sesje plenarne - o kondycji i przyszłości polskiego sektora kultury oraz o możliwości wykorzystania potencjału miast-kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla rozwoju kultury narodowej. Obie sesje odbędą się 21 marca w Cavatina Hall przy ul. Dworkowej 2.

Pierwszy dzień kongresu to także panele tematyczne - w Teatrze Polskim, Książnicy Beskidzkiej, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz w Ratuszu. Panelowe dyskusje będą dotyczyć kultury, która jest źródłem dobrostanu; wpływu lokalnych polityk kulturalnych na budowanie tożsamości społeczności lokalnych; skutecznych sposobów budowania partycypacji i partnerstw międzysektorowych oraz roli współczesnych przestrzeni publicznych.

22 marca w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej uczestnicy kongresu wezmą udział w ostatnim panelu, zastanawiając się nad tym, kogo w kulturze brakuje.

Szczegóły i rejestracja uczestników na stronie internetowej wydarzenia pod adresem https://www.beskidzkikongreskultury.pl/. W załączniku dokładne opisy sesji plenarnych i paneli tematycznych. Więcej o prelegentach na stronie https://www.beskidzkikongreskultury.pl/prelegenci.

program
21 marca
część oficjalna i sesje plenarne:
9.00 - rejestracja uczestników, Cavatina Hall, ul. Dworkowa 2
10.00 - oficjalne rozpoczęcie Beskidzkiego Kongresu Kultury,
10.30 - pierwsza sesja plenarna Kondycja i przyszłość polskiego sektora kultury, prowadzenie: Ewa Niewiadomska,
12.00 - przerwa,
12.30 - druga sesja plenarna Jak dla rozwoju kultury narodowej wykorzystać, potencjał miast kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029? prowadzenie: Krzysztof Markiel,
13.30 – lunch;

panele tematyczne:
15.00 - 17.00 - Kultura źródłem dobrostanu, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Juliusza Słowackiego 17, prelegenci: dr Magdalena Wołek, prof. Grzegorz Olszański, Dorota Dot Okulicz, prowadzenie: Aleksandra Tarnawa,
15.00 - 17.00 - Wpływ lokalnych polityk kulturalnych na budowanie tożsamości społeczności lokalnych, Ratusz, plac Ratuszowy 1, prelegenci: Robert Piaskowski, Adam Kowalski, Aneta Legierska, prowadzenie: Przemysław Smyczek,
15.00 - 17.00 - Skuteczne sposoby budowania partycypacji i partnerstw międzysektorowych, Teatr Polski - mała scena, ul. 1 Maja 1, prelegenci: dr Adam Hajduga, Karolina Sajniak-Drzyzga, dr Piotr Krowicki, prowadzenie: dr Lubomira Trojan,
15.00 - 17.00 - Rola współczesnych przestrzeni publicznych, Książnica Beskidzka, ul. Juliusza Słowackiego 17A, prelegenci: dr Joanna Erbel, Przemysław Matyja, prowadzenie: Magda Marek;

spektakl / koncert:
19.00 - koncert Bielskiej Orkiestry Cavatina, Cavatina Hall, ul. Dworkowa 2,
19.00 - Do piachu - trzecia próba generalna, Teatr Polski, ul. 1 Maja 1,
20.30 - bankiet, Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12;

22 marca
9.00 - rejestracja uczestników, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, ul. Juliusza Słowackiego 27
10.00 - panel dyskusyjny Kogo brakuje w kulturze? prelegenci: Oskar Adamus, Aleksandra Kołtun, prowadzenie: Agata Etmanowicz,
11.30 - sesja podsumowująca warsztaty tematyczne, deklaracje, postulaty, dyskusja,
13.00 - zakończenie Beskidzkiego Kongresu Kultury,
13.30 - lunch.

Zapraszamy do pobrania nowej, bezpłatnej aplikacji BB Events, która pozwoli każdemu użytkownikowi na pełniejsze uczestnictwo w Beskidzkim Kongresie Kultury oraz w innych – nadchodzących – wydarzeniach kulturalnych w Bielsku-Białej.

Dzięki BB Events: sprawdzisz szczegóły i program wydarzenia, przeczytasz informacje o prelegentach, znajdziesz niezbędne mapy nawigacyjne, forum uczestników, a nawet… fotobudkę.

Zyskaj informację jako pierwszy i poczuj kulturę w nowoczesny sposób z BB Events na swoim smartfonie. Wybierz wersję na Android lub Apple w zależności od posiadanego urządzenia korzystając z linku:
Apple:
https://apps.apple.com/in/app/bb-events/id6479404863?uo=2
Android:
BB Events – Aplikacje w Google Play

Emilia Klejmont