Z Bielska w góry Kaukazu i na środkowy Ural

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Promocja leksykonu osób deportowanych na Wschód z szeroko rozumianego Śląska w 1945 roku odbyła się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Wydarzenie było częścią obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.

22 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej dr Dariusz Węgrzyn wygłosił wykład pt. Z Bielska w góry Kaukazu i na środkowy Ural. Deportacja aresztowanych przez NKWD mieszkańców Bielska i okolic do sowieckich łagrów w 1945 roku. Temat spotkania odnosił się do trzytomowej pracy D. Węgrzyna, która jest leksykonem osób wywiezionych przez NKWD w głąb Rosji w 1945 roku i nosi tytuł Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku


Autor w swojej publikacji zamieścił krótkie biogramy prawie 50 tysięcy osób, których dotyczyła ta akcja. Przedstawił tło wydarzeń i przyczyny aresztowań na podstawie nie wyroków, ale decyzji administracyjnych, którymi zsyłano konkretne osoby w głąb Rosji, bez podania uzasadnienia i określenia czasu odosobnienia. 
- Stalin wydał rozkaz, aby aresztować i wywozić cały pozostały wrogi element. W praktyce można było zatrzymać każdego. Aresztowano osoby współpracujące z Niemcami, często na podstawie donosów. Zastosowano pewnego rodzaju odpowiedzialność zbiorową – wyjaśniał dr Dariusz Węgrzyn.


Jak wynika z kwerendy historyka, z terenu dzisiejszego Bielska-Białej wywiezionych zostało 661 osób, w tym 120 kobiet. W rozbiciu na poszczególne miejscowości, dziś tworzące dzielnice miasta, obraz przedstawia się następująco: 
Bielsko — 261 osób, w tym 30 kobiet,
Biała — 98 osób, w tym 14 kobiet,
Aleksandrowice — 18 osób, w tym 3 kobiety,
Hałcnów — 20 osób, w tym 1 kobieta,
Komorowice — 30 osób, w tym 6 kobiet,
Kamienica — 174 osoby, w tym 46 kobiet,
Lipnik — 36 osób, w tym 14 kobiet,
Mikuszowice — 32 osoby, w tym 5 kobiet,
Straconka — 4 osoby, w tym 0 kobiet.
Wapienieca — 12 osób, w tym 1 kobieta.


Warto przy tej statystyce zwrócić uwagę, że na terenu dzisiejszego Bielska-Białej wywieziono 120 kobiet, co stanowi prawie połowę z 300 kobiet z całego Śląska, które spotkał ten los. 


JacK 
 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie