Wystawy on-line

Na zdjęciu obraz Wiesława Łysakowskiego przedstawiający kolędników Praca Wiesława Łysakowskiego z wystawy Galerii Środowisk Twórczych Rodzina, rodzina...

Bielskie galerie - podobnie jak inne instytucje kultury – z powodu pandemii nie mogą zaprosić publiczności do obejrzenia na żywo wystaw w swoich wnętrzach wystawienniczych, dlatego przygotowały możliwość obcowania z dziełami sztuki on-line. 

Świąteczną wystawę zatytułowaną Rodzina, rodzina… prezentuje działająca w Bielskim Centrum Kultury Galeria Środowisk Twórczych. Na stronie internetowej BCK pod linkiem: https://www.bck.bielsko.pl/sites/default/files/media-folder/gst_rodzina_rodzina_kat.pdf?fbclid=IwAR2OuMw-Q5I-4YDlMIbcaUGHn3AmzRCO1Eb0LlruetsxTJVk4m2AeBOqr-A można zobaczyć prace piętnaściorga artystów. Są to - Joanna Jeżewska-Desperak, Alicja, Andrzej i Piotr Desperak, Roman Kalarus, Elżbieta Kuraj i Janusz Karbowniczek, Michał Kliś, Józef i Wiesław Łysakowscy, Aleksandra Magnuszewska-Oczko i Aleksander Oczko, Jolanta Nikt i Zdzisław Nitka oraz Joanna Piech.

Grudniowe świętowanie to okres szczególnie ożywionych rodzinnych kontaktów. Święta Bożego Narodzenia wywodzące się z chrześcijańskiej tradycji odnoszą się do niewyobrażalnego wydarzenia przyjścia Boga na Ziemię, ale równocześnie niosą ze sobą pełne ciepła obrazy stajenki i Dzieciątka w żłóbku, pastuszków, owieczek i tradycyjne śpiewy urokliwych kolęd. Ta złożona rzeczywistość stała się źródłem przepełnionego symboliką czasu. Jego sile poddaje się większość z nas w różnym stopniu. W zależności od światopoglądu i różnic kulturowych obszar znaczeń kształtują tu nasze międzyludzkie relacje bądź otwierają się na wymiar transcendentny – czytamy w tekście towarzyszącym wystawie. -Chyba w żadnym innym okresie ludzie nie tęsknią tak bardzo za domowym ciepłem. W tych dniach, znacznie mocniej niż w innym czasie, pragniemy wrócić do własnych korzeni, do dziecięcych przeżyć i wspomnień. Może nawet przypominamy sobie wtedy, że rodzina w globalnym wymiarze stanowi fundament sprawnego funkcjonowania społeczeństw, zarówno w interpersonalnym, jak i ekonomicznym wymiarze. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że są tendencje negujące tę rzeczywistość. (…) Wkraczając w świąteczny czas chcemy zaprezentować wystawę (niestety tylko on-line w formie katalogu), której członkowie są związani tymi „magicznymi” więzami. Okazuje się, że w sztuce funkcjonują, nie tak znowu rzadkie, rodzinne „klany”: małżeństwa, rodzice i dzieci, rodzeństwo, czasem wielopokoleniowe rodziny. Czy rzutuje to w widoczny sposób na ich twórczość, czy daje się tu zauważyć wzajemne wpływy i zależności? Możliwość takich obserwacji to ciekawy walor tego przedsięwzięcia. 

Galeria Bielska BWA jeszcze przed jesiennym zamknięciem instytucji kultury przygotowała wystawę Pole bitwy podejmującą temat sporu o znaki i symbole oraz pamięć o nich. Otwarcie tej ekspozycji galeria przesunęła na 18 stycznia 2021 r. W wystawie uczestniczą - Paweł Baśnik, Piotr Bujak, Maciej Cholewa, Katarzyna Górna, Karolina Jarzębak, Robert Kuśmirowski, Nikita Krzyżanowska, Kasper Lecnim, Jan Możdżyński, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Mikołaj Sobczak i Stach Szumski.
- Wystawa o sugestywnym tytule Pole bitwy, przywołując zjawisko określone przez francuskiego filozofa Pierre’a Bourdieu jako przemoc symboliczna – stawia sobie za cel próbę odsłonięcia mechanizmów kształtujących tę przemoc. Skonfliktowane strony społecznego sporu, sięgając do arsenału wspólnej przeszłości, wyciągają z niej jedynie takie fragmenty, przy pomocy których mogą stworzyć reprezentującą ich interesy narrację. Artystki i artyści biorący udział w wystawie, sięgając do symbolicznego uniwersum, poprowadzą spojrzenie widza nie w kierunku historii, ale sposobu opowiadania o niej. Wystawa, skupiona wokół zagadnień semiotyki, doprowadzi do dekonstrukcji powszechnie przyjętych norm – wynikających z określonych odczytań znaków. Stawiając sobie za cel nakłonienie do dialogu, ma szansę zaowocować pogłębieniem wzajemnego zrozumienia skonfliktowanych stron. Wystawa wraz z towarzyszącym jej wydawnictwem, mogą w jakimś stopniu wpłynąć na świadomość tożsamości społecznej, w tym tożsamości kulturowej. Wystawa umożliwi widzom refleksję związaną ze zrozumieniem indywidualnego, a także zbiorowego położenia na semantycznym polu bitwy – mówi o wystawie jej kuratorka Ada Piekarska.

O tej wystawie można przeczytać na stronie Galerii Bielskiej BWA: http://galeriabielska.pl/wystawa/pole-bitwy, a także ją tam wirtualnie obejrzeć: http://galeriabielska.pl/multimedia/wszystkie#pole-bitwy-ekspozycja. Oprowadzanie kuratorskie po Polu bitwy dostępne jest na kanale YouTube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Jg0GR19uL2o&feature=youtu.be

Do końca roku we wnętrzach Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała przy Rynku 27 trwa wystawa rzeźb Krzysztofa Ligusa. Wirtualnie można ją zobaczyć na filmie umieszczonym na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=CpERzdsgizc, jest tam też rozmowa z autorem. Już wkrótce, bo w dniach od 11 do 29 stycznia w podobny sposób związkowa Galeria PPP eksponować będzie wystawę NowośCiii, czyli prace trojga artystów, którzy od niedawna należą do bielskiego ZPAP. Są to Alicja Wątor, która zaprezentuje malarstwo, podobnie jak Joanna Zając-Slapničar oraz Jarosław Gewinner, który pokaże rysunek i grafikę.

8 stycznia o godz. 18.00 Galeria Fotografii B&B zaprasza na swój profil facebookowy https://www.facebook.com/galeriafotografiibielskobiala1992 na wernisaż on-line wystawy zdjęć Archiwum Protestów Publicznych oraz na spotkanie z przedstawicielami grupy fotograficznej o tej samej nazwie. Grupa powstała w roku 2016, aby dokumentować napięcia społeczne w Polsce. Twórcy tej grupy to - Michał Adamski, Marta Bogdańska, Agata Kubis, Marcin Kruk, Adam Lach, Rafał Milach, Joanna Musiał, Chris Niedenthal, Wojtek Radwański, Bartek Sadowski, Karolina Sobel, Paweł Starzec, Dawid Zieliński.

wag

 

Na zdjęciu wystawa Pole bitwy
Pole bitwy, wystawa w Galerii Bielskiej BWA, fot. Krzysztof Morcinek
Na zdjęciu plakat wystawy rzeźby Krzysztofa Ligusa
 Plakat wystawy rzeźby Krzysztofa Ligusa
Na zdjęciu praca z wystawy Archiwum Protestów Publicznych
Archiwum Protestów Publicznych, Strajk Kobiet, fot. Wojtek Radwański