Wypowiedz się na temat nowego parku

Wizualizacja parku Wizualizacja parku

W Bielsku-Białej ruszyły konsultacje społeczne projektu parku naturalistycznego przy ulicach Stawowej i Spółdzielców. Uprawnieni do udziału w nich są wszyscy mieszkańcy miasta. Uwagi i opinie można zgłaszać do 12 sierpnia.

Konsultacje dotyczą projektowanego przy skrzyżowaniu ulic Spółdzielców i Stawowej parku naturalistycznego, który będzie pełnił funkcję ogólnodostępnej przestrzeni publicznej, służącej rekreacji oraz edukacji przyrodniczej mieszkańców miasta. Pozyskanie opinii i uwag do tworzonego obecnie projektu pozwoli na jak najlepsze dostosowanie obszaru do potrzeb mieszkańców oraz zwiększenie jego atrakcyjności i funkcjonalności.

Opinie i uwagi można zgłaszać poprzez wypełnienie ankiety – jej elektroniczna wersja znajduje się na stronie internetowej Nowy Park w Bielsku-Białej (google.com), natomiast papierowa jest do pobrania w Urzędzie Miejskim na stanowisku nr 2 w Biurze Obsługi Interesanta w budynku przy placu Ratuszowym 6.
Ankieta zawiera 20 pytań, w większości zamkniętych. Przed jej wypełnieniem warto zapoznać się z prezentacją multimedialną projektu parku, również dostępną w załącznikach poniżej.

Jednostką wyznaczoną do udzielania wyjaśnień w związku z przedmiotem konsultacji jest Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Co to jest park naturalistyczny?

Park o charakterze naturalistycznym to park, w którym zabiegi pielęgnacyjne są celowo ograniczane, wykonywane przede wszystkim po to, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników. Taki park porasta roślinność spontaniczna, pionierska, która rozwinęła się, kiedy oddziaływanie człowieka zostało ograniczone lub wyeliminowane.

Obecne są tam tzw. rośliny ruderalne, które mają niezwykłą zdolność przystosowania się do lokalnych warunków glebowych, dostępu do wody, jak i wysoką odporność na zanieczyszczenia. W parku fragmenty terenu zostaną pozostawione bez ingerencji, co ograniczy koszty utrzymania. Urządzone i półdzikie fragmenty parku będą ze sobą zintegrowane. Projekt zakłada jak najmniejszą ingerencję w zastany, bioróżnorodny teren, jego udostępnienie oraz kształtowanie terenów bioretencyjnych (zmniejszenie ryzyka powodzi dzięki tzw. efektowi gąbki). W parku naturalistycznym martwe drzewa są pozostawiane. Obszar będzie miał też swoją część edukacyjną: ścieżki wytyczone w terenie, pomosty, nośniki informacyjne, tarasy obserwacyjne z myślą o obserwacji ptaków, koron drzew-weteranów.

ek

 

plakat