Wygrajmy wspólnie inteligentne przejście!

Na zdjęciu przejście dla pieszych fot. MZD

Bielsko-Biała bierze udział w konkursie Inteligentne Przejście organizowanym przez Orange Polska. O wygranej zadecydują mieszkańcy, głosując za pośrednictwem strony internetowej. W trzech zwycięskich miastach Orange przekształci po jednym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w dużo bezpieczniejsze, aktywne przejście smart. Głosowanie on-line trwa do 28 marca. 


Jak działa inteligentne przejście? Czujniki ruchu wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców. Z kolei sygnały dźwiękowe ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. Już ponad sto miast w Polsce korzysta z inteligentnych rozwiązań, w tym z przejść dla pieszych smart. 
Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej podkreśla, że nowe technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo również w Bielsku- Białej, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do głosowania w konkursie Inteligentne Przejście.


- W Bielsku-Białej, jeśli wygramy, zmodernizujemy przejście przy skrzyżowaniu ulicy Michała Grażyńskiego z ulicą Stefana Okrzei – informuje MZD.


Na Bielsko-Białą mogą głosować wszyscy - bez względu na to, gdzie mieszkają. Każdy głos się liczy. Wystarczy wejść na stronę konkursu www.inteligentneprzejscie.pl i postąpić zgodnie z instrukcją. Duże i małe miasta mają równe szanse na wygraną, bo organizatorzy przypisują głosom na każde miasto odpowiednią wagę, proporcjonalne do liczby jego mieszkańców. 
Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2.300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2.275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Znacznej części z tych wypadków można było zapobiec.

opr. JacK 

Na zdjęciu plakat