Współczesne sztuki w bielskich teatrach

Na zdjęciu logo konkursu

Dwa spektakle Teatru Lalek Banialuka i jeden Teatru Polskiego zostały zakwalifikowane do 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

To zrealizowane w Banialuce w roku 2022 Urodziny w Nigdylandii Marty Guśniowskiej w reż. Agi Błaszczak oraz Zakazane dzieci. Opowieść Korczakowska Artura Pałygi w reż. Anny Augustynowicz z Teatru Lalek Banialuka i przygotowany w Teatrze Polskim spektakl na podstawie sztuki Zuzanny Bojdy pt. Milczenie. O Ewie Demarczyk w reżyserii Tomasza Fryzeła.

Milczenie... w najbliższym czasie można zobaczyć w TP 21 lutego w ramach przeglądu monodramów kobiecych Mała Czarna oraz 22 i 23 lutego. Na Urodziny w Nigdylandii Banialuka zaprasza 8, 9, 10, 12 i 13 lutego, a na Zakazane dzieci… - 15, 16, 17, 19 i 20 lutego.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

W 29. edycji konkursu oceniane są spektakle powstałe między 1 kwietnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. Obecnie trwa pierwszy etap konkursu, w jego trakcie zgłoszone spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda i Agata Tomasiewicz. Recenzje publikowane są na stronie https://sztukawspolczesna.org/

r