Wracają porody rodzinne

na zdjęciu rodzice z małym dzieckiem fot. Pixabay

1 lutego Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznawia porody rodzinne. Od najbliższego poniedziałku pacjentce może towarzyszyć ozdrowieniec, posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia SARS -CoV-2 lub osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Od drugiej dawki szczepionki musi minąć jednak co najmniej siedem dni.

Bliski pacjentki najpierw otrzyma do wypełnienia ankietę epidemiologiczną.
 – Po analizie dokumentu, wstępną decyzję o dopuszczeniu do porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny lub położna Izby Przyjęć. Ostateczne zdanie w tej sprawie należeć będzie do lekarza sprawującego nadzór na sali porodowej lub specjalisty, który będzie tam na dyżurze – mówi zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Krzysztof Pliszek.

Każdy, kto otrzyma taką zgodę, zostanie wpuszczony na blok porodowy dopiero w momencie rozpoczęcia porodu.
- Trakt porodowy - który przeznaczony jest do przyjęcia rodzącej, odebrania porodu i wykonania niezbędnych zabiegów u mamy i noworodka - bliski pacjentki będzie musiał opuścić dwie godziny po rozwiązaniu – podkreśla dyr. Pliszek. Nie będzie również możliwości wejścia na Oddział Ginekologiczno-Położniczy.

Osoba towarzysząca rodzącej musi mieć na sobie fartuch, maseczkę, czepek chirurgiczny oraz rękawiczki. W komplet ochronny można zaopatrzyć się w Szpitalu Wojewódzkim.

W związku z epidemią SARS –CoV-2 każdy, kto pozostaje w kwarantannie, lub jest w izolacji, nie może uczestniczyć w porodzie, ani wchodzić na teren Szpitala Wojewódzkiego.

r