Wkrótce modernizm - aktualizacja

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Stowarzyszenie Olszówka realizuje projekt Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów, w ramach którego odbywają się wycieczki historyczne po mieście. Ostatnio o dziejach średniowiecznego Bielska mówił Bogusław Chorąży, w sobotę po modernistycznym Bielsku-Białej oprowadzał będzie Przemysław Czernek.


Archeologiczne ślady 
9 czerwca wycieczkę prowadził dr Bogusław Chorąży, badacz najstarszych dziejów naszego miasta. Archeolog prezentował wyniki najnowszych badań, które prowadził wraz z Bożeną Chorąży. Niedawno się ukazała ich wspólna publikacja pt. Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych
Bogusław Chorąży prowadził uczestników wycieczki przez zachowany do dziś - czytelny w terenie - układ średniowiecznego Bielska. Centralnym punktem tego układu jest rynek, do dziś najważniejsze miejsce spotkań. Były opowieści o barbakanie, dolnej bramie, uliczkach i starych murach, czyli tak naprawdę o tym, jak żyli tutaj nasi przodkowie. 

Modernizm, ach modernizm 
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę pt. Od klasycyzmu do nowoczesności w architekturze Bielska-Białej XX wieku, którą poprowadzi Przemysław Czernek. Wycieczka miała się odbyć 15 czerwca w o godzinie 14.00, ale odbędzie się w innym terminie.
Jak zapowiadają organizatorzy, tematem przewodnim wycieczki będzie architektura naszego miasta nawiązująca do klasycyzmu i prostoty stylu międzynarodowego. Podczas spaceru po bielskiej modernie uczestnicy odwiedzą m.in. przykłady renesansu klasycystycznego jak dawny gmach Gimnazjum Polskiego przy ul. Listopadowej, gmach mieszkalno-garażowy dawnej Straży Pożarnej, statki na lądzie w postaci nowoczesnych gmachów i domów mieszkalnych z lat 30. XX wieku. Bohaterami wycieczki będą zarówno dostojne gmachy użyteczności publicznej, jak i prywatne luksusowe domy mieszkalne. Nie zostaną pominięte perły architektury PRL. Spacer zakończy się w nowoczesnej dzielnicy na terenach dawnych ogrodów książąt Sułkowskich. 

Uwaga! Na wycieczkę trzeba się zapisać: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, 
tel. 693 315 998, https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka
W treści zgłoszenia trzeba podać nazwiska i imię.
Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.
Wycieczka jest bezpłatna.

Projekt Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów wpisuje się w strategię kandydowania naszego miasta do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

JacK 

 

Na zdjęciu ul. Bohaterów Warszawy
Dzisiejsza ul. Bohaterów Warszawy na dawnej fotografii

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie