Wkładała w tę pracę całe serce

na zdjęciu Sabina Muras fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

9 października odeszła Sabina Muras, wspaniała, dobra, niezwykle rzetelna osoba, przez wiele lat związana zawodowo z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, w czasie wolnym animatorka kultury i niestrudzona wolontariuszka.

W Teatrze Polskim przepracowała 43 lata - od 1972 do 2015 roku. Jak wspomina na swoim profilu FB Janusz Legoń, przez lata współpracownik Sabiny Muras z TP, pracowała najpierw jako szeregowa pracownica księgowości, później główna księgowa, a wreszcie zastępczyni dyrektora ds. administracyjnych. Może te funkcje nie brzmią efektownie, ale kto znał Panią Sabinę, wie, że wkładała w tę pracę całe serce.

Choć musiała skupiać się przede wszystkim na finansach, o swoim teatrze wiedziała wszystko. Jak Emma z Lata Muminków:

Teatr to nie jest ani salon, ani też przystań dla statków. Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. (Tove Jansson, Lato Muminków)

W 2016 roku tłumaczyła Legoniowi: Teatr to organizm, w którym wszystko wpływa na efekt końcowy. Starałam się, żeby były pieniądze na wypłaty, na ZUS, na podatki; aby się nie zdarzyło, że nie możemy komuś zapłacić za pracę, czegoś kupić do przedstawienia. Ktoś musi tego pilnować, bez tego nie byłoby sztuki.

Gdy odchodziła na emeryturę, przyznała, że jest osobą spełnioną.

– Moje więzi z teatrem nie zostają do końca zerwane, bo przecież zawsze mogę tu przyjść i usiąść na widowni - powiedziała.
Dobrze jest spotkać w życiu taka osobę jak Pani Sabina.

O śmierci Sabiny Muras informuje na swojej stronie internetowej Teatr Polski:

Z przykrością informujemy, że 9 października, w wieku 75 lat zmarła Sabina Muras –wieloletnia zastępczyni dyrektora ds. administracyjnych i ekonomicznych Teatru Polskiego, która znakomitą większość swojego życia zawodowego poświęciła tej scenie, gdzie pracowała 43 lata.

Poza pracą zawodową pełniła funkcje społeczne i obywatelskie; angażowała się m. in. na rzecz osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz edukacji muzycznej.

Była współzałożycielką (1995) i działaczką Bielskiego Towarzystwa Muzycznego, które organizowało m.in. koncerty edukacyjne dla młodzieży z bielskich szkół podstawowych i średnich.
Działała jako wolontariuszka na rzecz osób niepełnosprawnych, a także młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym w Fundacji Drachma; współorganizowała Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Gospel w Bielsku-Białej. Wspierała również działalność na rzecz dzieci z upośledzeniem umysłowym w Stowarzyszeniu Serce dla serca.

Kilkakrotnie była honorowana nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru; w 2002 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Bielska-Białej IKAR. Została odznaczona Srebrnym (1986 rok) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2016 rok).

Msza św. żałobna odbędzie się 13 października o godz. 13.00 w kościele św. Józefa na os. Złote Łany. Sabina Muras zostanie pochowana na cmentarzu komunalnym w Kamienicy.

W załączniku rozmowa z Sabiną Muras, którą przeprowadził w 2016 roku dla Relacji-Interpretacji Janusz Legoń.

r