W ten weekend Juwenalia Podbeskidzia

Na zdjęciu studenci przejęli klucz od prezydenta fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Władzę w Bielsku-Białej przejęli studenci. Wszystko za sprawą Juwenaliów Podbeskidzia, które trwają w mieście od początku tygodnia. Przed studentami i mieszkańcami jeszcze weekend pełen plenerowych koncertów. 6 czerwca przedstawiciele żaków z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odebrali z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego klucz do bram miasta. Wcześniej kolorowy korowód studentów w przebraniach przeszedł ulicami miasta.

Rytm przejściu nadawali niezawodni członkowie grupy Walimy w kocioł. Na placu Ratuszowym, w oczekiwaniu na prezydenta, młodzi ludzie ku uciesze przechodniów zatańczyli belgijkę i macarenę, a później z humorem opowiedzieli o wydziałach, na których studiują, by zachęcić przyszłych studentów.

- Bardzo się cieszę, że po 5 latach przerwy juwenalia w Bielsku-Białej i całym subregionie wróciły. Z tego, co widziałem w programie, będzie się działo – przemówił do młodych Jarosław Klimaszewski. - Za chwilę oddam wam władzę w mieście przekazując klucz księżniczce Kasi – wskazał na przewodniczącą samorządu studenckiego UBB Katarzynę Żyrek. - Akademickość dla każdego miasta, dla Bielska-Białej też, jest niezwykle ważna. Chciałbym, abyście nie tylko podczas juwenaliów, ale przez cały czas, czuli się w naszym mieście jak najlepiej; żeby wasze wykształcenie i profesjonalizm służyły i miastu i regionowi. A teraz proszę, oto klucz i bawcie się na całego! Bądźcie weseli przez najbliższy weekend. A komisy się zdarzają – żartował.

- Dziękujemy za przekazanie władzy na te parę dni. Wykorzystamy ją dobrze i spróbujemy być grzeczni – zapewniali studenci.

Juwenalia Podbeskidzia zaczęły się w poniedziałek - 3 czerwca - imprezami sportowymi, w środę studenci mieli wielkiego grilla, a w czwartek po odebraniu klucza do bram Bielska-Białej był piknik z mieszkańcami na Rynku ze specjalną edycją kultowego już Wlotu na Spot. Piątek i sobota to czas koncertów na kampusie Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Podczas dwóch dni koncertowych na scenie wystąpi łącznie kilkunastu artystów. Wśród nich postacie dobrze znane z ogólnopolskich koncertów, YouTube’a, ale też zespoły i artyści reprezentujący lokalny rynek muzyczny.

7 czerwca (piątek), otwarcie bram godzina 16.30:
- 16.30 DJ Black
- 17.30 Północ Music
- 18.20 Alien x Majtis
- 19.00 Avi
- 20.00 Guzior
- 21.30 Happysad
- 23.00 DJ Black

8 czerwca (sobota), otwarcie bram godz. 16.30:
- 16.30 Michos
- 17.30 Navvrocki
- 18.20 Patrycja Wieja
- 18.30 Czarna Wiśnia
- 19.00 Zeamsone
- 20.00 Tymek
- 21.30 Łydka Grubasa
- 23.00 Michos.

Organizatorzy: Uniwersytet Bielsko-Bialski, Samorząd Studencki Uniwersytetu BielskoBialskiego oraz Fundacja Pro Juvenes. Współorganizator: Śląski Uniwersytet Medyczny.

Partnerzy strategiczni: Miasto Bielsko-Biała, Bielsko-Biała Europejska Stolica Kultury i Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Prezydent Jarosław Klimaszewski jest honorowym patronem Juwenaliów Podbeskidzia.

Bilety do nabycia pod adresem https://goingapp.pl/wydarzenie/juwenalia-podbeskidza-2024-uniwersytet-bielsko-bialski.

Emilia Klejmont