W co powinien być wyposażony rower

Na zdjęciu rower Rower, fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Rower, podobnie jak samochód, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna roweru.

Kilka słonecznych dni wystarczyło, by ulice i ścieżki rowerowe zaroiły się od rowerzystów. Miłośnicy jednośladów powyciągali swoje rowery i ruszyli na trasy. Nie wszyscy jednak sprawdzili, czy ich sprzęt spełnia wymogi formalne, aby poruszać się po drogach.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Warto przypomnieć, że rower powinien być wyposażony:
z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:
z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest zobowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Jazda w kasku i kamizelce odblaskowej nie są obowiązkowe dla rowerzystów, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze.

opr. JacK

 

na zdjęciu rower i jego wyposażenie