Uwaga! Śnieg na dachach

plakat z ostrzeżeniami dotyczącymi lodu i śniegu na dachach

Od kilku dni doświadczamy intensywnych opadów śniegu, a jego zaleganie może powodować poważne zagrożenia. Śnieg i lód należy usuwać, aby nie doszło do nieszczęścia.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.
- Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach - przypomina oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. kpt. mgr inż. Patrycja Pokrzywa.

Jeśli podmiot, który włada obiektem, nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

opr. JacK