Uwaga! Pryszczyca!

Na zdjęciu krowa leżąca na łące fot. pixabay.com

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przypomina o zagrożeniu pryszczycą. Informacja jest skierowana do hodowców bydła, świń, owiec i kóz oraz do podmiotów związanych w swojej działalności ze zwierzętami parzystokopytnymi.

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae.

Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli. Straty te powodowane są śmiercią chorujących zwierząt, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wypłacanych odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu zwierząt z gatunków wrażliwych, mięsa tych zwierząt oraz produktów pozyskiwanych od tych zwierząt.

W ostatnim czasie ogniska pryszczycy zlokalizowano na terenie Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Węgier. Pod koniec marca Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał informację o kolejnym ognisku tej choroby, odnotowanym na terenie Republiki Słowackiej.

W związku z powyższym, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przypomina, że obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę.

Poniżej znajduje się ulotka informacyjną Głównego Lekarza Weterynarii, skierowana do posiadaczy zwierząt parzystokopytnych, przypominająca o potencjalnych źródłach zakażenia wirusem z rodzaju Apthovirus, a także występujących objawach chorobowych u zwierząt.

Jednocześnie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach informuje, że w związku z wydanym rozporządzeniem podtrzymana została kontrola transportu wjeżdżających m.in. na teren województwa śląskiego:
- zwierząt parzystokopytnych,
- produktów pochodzących od tych zwierząt oraz materiału biologicznego,
- pasz i przedmiotów, które mogą przenosić wirusa tej choroby,
- obornika, słomy i siana.

Kontrole pojazdów prowadzone są m.in. przez Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową, Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Weterynaryjną na przejściach granicznych w Cieszynie – Boguszowicach, Korbielowie, Lalikach, Chałupkach oraz Gorzyczkach.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

oprac. ek