Ulica Komorowicka do poprawki

na zdjęciu zniszczony bruk fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Kostka na ulicy Komorowickiej nie przetrwała próby czasu. Po niespełna jednym sezonie okazało się, że drogę na 90-metrowym odcinku trzeba naprawiać.

Dla każdej zakończonej inwestycji tzw. próbę ognia stanowi użytkowanie w okresie gwarancji. Dla inwestycji drogowych jest nią okres jesienno-zimowy, gdy zmienne warunki pogodowe, woda, śnieg połączone z normalnym użytkowaniem testują jakość wykonanych prac. Takiego testowania nie przeszedł fragment ulicy Komorowickiej.

Jesienią 2021 roku zakończył się remont ulicy Komorowickiej. Na przeważającej długości ulicy jako warstwę wierzchnią zastosowano masę asfaltową. Jednak odcinek pomiędzy ulicami Targową a 11 Listopada, ze względu na zabytkowy charakter zabudowy, wykonano z kostki kamiennej. Po niespełna jednym sezonie okazało się, że jakość kamiennej nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Niestety prawie 90-metrowy odcinek wymagał poprawek. Krusząca się fuga powodowała poluzowanie kamiennych kostek, które zaczęły odrywać się od podłoża, prócz wyrw w jezdni pojawiły się dodatkowo nierówności. W sierpniu 2022 roku wykonawca inwestycji w ramach gwarancji wykonał poprawki, jednak  sytuacja się powtórzyła. W związku z tym w listopadzie minionego roku Miejski Zarząd Dróg wezwał wykonawcę do przeprowadzenia kompleksowej naprawy obejmującej także wyrównanie całości nawierzchni feralnego odcinka.

- Zdając sobie jednak sprawę z rozpoczynającej się zimy i wymaganego reżimu technologicznego (wymagania temperaturowe do przeprowadzenia poprawnego fugowania), termin zakończenia prac gwarancyjnych ustalono na koniec kwietnia 2023 roku. Tymczasowe poprawki i zabezpieczenia ubytków wykonywane są na bieżąco, a za wszystkie ewentualne szkody odpowiada firma wykonawcza - informuje MZD.

opr. JacK