Układ scalony w BWA

Na zdjęciu wystawa Układ scalony Układ scalony: instalacja Marcina Żwaki i Ryszarda Paurowskiego, fot. Krzysztof Morcinek, Galeria Bielska BWA

Interaktywne instalacje, sztuka site-specific, czyli dzieła tworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu, skanowanie twarzy - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających wystawę Układ scalony czynną do 7 czerwca w Galerii Bielskiej BWA.

W prezentacji Układ scalony biora udział artyści: Jakub Hader, Dawid Kozłowski, Artur Lis, Martha Mulawa, Ryszard Paurowski (aka PublicSurfer), Łukasz Skwara, Tomasz Strojecki, Marcin Żwaka. Kuratorke wystawy jest Justyna Weronika Łabądź, z którą współpracował przy tworzeniu ekspozycji Marcin Żwaka.

Zaproszeni twórcy w swoich instalacjach prezentują tytułowe układy scalone, łączące świat materialny ze światem wirtualnym. Tym właśnie jest video mapping wykorzystywany w zastosowanej przez nich technice tworzenia animacji i projekcji. Ta stosunkowo nowa technologia przestrzennej rozszerzonej rzeczywistości (spatial augmented reality) polega na odwzorowaniu materialnych obiektów w skali 1:1 (scenografii, przedmiotu, architektury, postaci ludzkiej) wraz z jego cechami charakterystycznymi i elementami trójwymiarowymi. Następnie twórcy projektują w odniesieniu do nich animacje dwu i trójwymiarowe z towarzyszącymi im dźwiękami i muzyką, które wspólnie z obrazem cyfrowym poddają metamorfozom swoje pierwotne, fizyczne matryce. W efekcie, podczas projekcji widzowie mogą oglądać materialne obiekty z wyświetlonymi na nich animacjami. Dzięki video mappingowi stają się one rodzajem ekranu, ukazywane są w alternatywnej formie i wizji – animacje w sposób iluzyjny wpływają na ich przeobrażenia, przesuwają ich wewnętrzne struktury, wprowadzają w ruch statyczne obiekty, dodają nową narrację i nowe znaczenia do interpretowanej formy. Artyści zaproszeni do wystawy od wielu lat eksperymentują w swojej twórczości z video mappingiem, tworząc nie tylko artystyczne instalacje, ale również wielkoformatowe video mappingi architektury czy stage mapping będący rodzajem cyfrowej scenografii teatralnej.

Więcej informacji na naszej stronie: www.galeriabielska.pl

oprac. wag

 

na zdjęciu Uład scalony
Układ scalony: instalacja Tomasza Strojeckiego, fot. Krzysztof Morcinek, Galeria Bielska BWA