Tylko i aż szesnaście dni

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Szesnaście dni przeciwko przemocy w Bielsku-Białej ogłosili 8 listopada w Ratuszu organizatorzy akcji Odważn! BB. Urząd Miejski jest partnerem przedsięwzięcia. Do 25 listopada w mieście odbędą się konferencje, prelekcje, warsztaty, spektakl i marsz przeciwko przemocy. Wszystkie te wydarzenia mają budować wśród bielszczan świadomość, czym jest przemoc – kiedy i jak się zaczyna oraz jak reagować na jej przejawy.

Podobne akcje odbywają się na przełomie listopada i grudnia na całym świecie. 25 listopada przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W okresie między tymi dniami w ponad 160 krajach antyprzemocowe inicjatywy przypominają, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Jak mówi inicjatorka akcji Odważn! BB w Bielsku-Białej Agnieszka Nowak, genezą tej inicjatywy jest niezgoda na przemoc wobec kobiet i dzieci. Dlaczego? Dlatego, że statystyki są zatrważające – co trzecia kobieta i co czwarte dziecko na świecie pada ofiarą przemocy.

- My tutaj w Bielsku-Białej, w naszym fantastycznym mieście, postanowiliśmy wiele akcji antyprzemocowych połączyć pod wspólnym szyldem Odważn! BB – mówiła A. Nowak.

Patron akcji Odważn! BB, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zaprasza wszystkich do włączenia się w tę bardzo ważną, jego zdaniem, inicjatywę.

- Do tego, żeby mówić o przemocy, potrzeba odwagi, wyjścia poza strefę niedomówień, milczenia, tabu i donosicielstwa. Bo przemocy należy zgłaszać. Przysłowie Nie mów nikomu, co się dzieje w domu powinno być wykreślone z dzisiejszego słownika. Bierzemy ten problem za rogi, nie boimy się o nim mówić. Zapraszam wszystkich do włączenia się w akcję, zapraszam na pomarańczowy marsz 25 listopada – mówił prezydent.

Niechlubne statystyki odnośnie przemocy w Polsce przytoczyła posłanka na Sejm Mirosława Nykiel.

- W naszym kraju 800.000 tysięcy kobiet rocznie doświadcza przemocy, a w 2021 roku była to nawet co druga kobieta. To ogromnie dużo. A na pewno o wielu nie wiemy. Połączenie wszystkich sił, profesjonalna opieka i wsparcie przyniesie efekty. Z serca dziękuję za to, co robicie – mówiła parlamentarzystka.

Wydziały Edukacji i Sportu oraz Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, nie czekając na rozpoczęcie akcji, realizują swoje przedsięwzięcia dotyczące przeciwdziałania przemocy. O działaniach w szkołach mówiła naczelniczka Wydziału Edukacji i Sportu Ewa Szymanek-Płaska.

- Akcja jest bardzo ważna, a wydział już podjął szereg działań. Zaprosiliśmy do współpracy fundację Nie pójdziesz sama. Jest to stowarzyszenie, które zrzesza prawników. Dzięki niemu ruszyliśmy z szerokim wachlarzem szkoleń dla młodzieży, tak aby młodzi ludzie mogli dowiedzieć się o swoich prawach, ale też obowiązkach, żeby potrafili stawiać granice - aby nikt ich nie skrzywdził. Warsztaty będą przeprowadzane do końca roku szkolnego – tłumaczyła naczelniczka.

Druga akcja Wydziału Edukacji i Sportu, która również ruszyła w październiku, to cykl filmów o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży - od siódmej klasy szkoły podstawowej po maturę. Filmy te adresowane są do rodziców i co miesiąc będą wysyłane mobiDziennikiem. Pokazują, na co dorośli powinni zwrócić uwagę w okresie dojrzewania młodego człowieka, aby nie przeoczyć groźnych symptomów.

W tym miejscu o innej, znanej już w Bielsku-Białej inicjatywie wspomniała naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Ewa Swatek. - My też prowadzimy projekt przeciwdziałania przemocy, odbywa się już druga jego edycja, mowa oczywiście o ZaJakach. W tym roku hasłem przewodnim jest przemoc rówieśnicza. Badania pokazują, że ponad 50 procent dzieci i młodzieży doświadczyło chociaż raz przemocy ze strony rówieśników. I tu apel do młodzieży – reagujcie na ten hejt. To, że reagujemy, nie jest donosicielstwem, a dbaniem o drugiego człowieka. W tym roku około 800 pedagogów i wychowawców zostanie przeszkolonych w tym temacie w ramach ZaJaków – mówiła E. Swatek.

Siłę kampanii Odważn! BB i wartość jej bogatego programu podkreślała dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Moroń: - Jeśli chcemy przeciwdziałać jakiemukolwiek zjawisku, np. przemocy, potrzebna nam jest wiedza o tym, co jest przemocą, co to zjawisko niesie za sobą. Bez wiedzy trudno nam konkretnie mówić o pomocy, o wsparciu innych osób. Tego dostarczy nam te 16 dni.

Na konferencji wystąpiła też młodzież z Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej. Młodzi ludzie wykonali swoisty protest song czyli utwór W szeregu Maryli Rodowicz. Po nim od prezydenta miasta i posłanki otrzymali identyfikatory liderów akcji Odważn! BB. W ten sposób formalnie stali się wolontariuszami przedsięwzięcia. Młodzi twórcy z Bielskiej Szkoły Aktorskiej angażują się też w program całej akcji. Spektakl z ich udziałem na podstawie scenariusza My dzieci z dworca ZOO po tytułem My dzieci z… będzie można zobaczyć 21 i 24 listopada o godzinie 11.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz przy ul. Juliusza Słowackiego 17. Ten spektakl, kierowany przede wszystkim do młodzieży, ma odczarować i zdemaskować przemoc, którą młodzież sama sobie funduje.

Pozostałe punkty programu wyglądają następująco:
14 listopada o godzinie 17.00 w Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. I Dywizji Pancernej 45 odbędzie się konferencja Przemoc w ochronie zdrowia. 17 listopada o godzinie 16.30 w Pauzie przy ul. Piastowskiej 52 rodzice będą mogli podczas prelekcji dowiedzieć się Jak wspierać swoje dziecko - bezpieczne relacje. Na 21 i 24 listopada w Kubiszówce, o czym już wspominaliśmy, zaplanowano spektakl My dzieci z…
Również 21 listopada o godzinie 12.00 organizatorzy akcji mają propozycję dla seniorów. To prelekcja Asertywne reagowanie w sytuacji presji i manipulacji. Odbędzie się ona w Centrum Seniora przy ul. Romana Dmowskiego 6. Od 18 do 24 listopada w Vitall Clinic przy ul. Kazimierza Wielkiego 26 planowany jest cykl warsztatów profilowanych dla różnych grup odbiorców - młodzieży, kobiet, osób starszych czy osób z niepełnosprawnością.
Akcję w mieście zakończy 25 listopada o godzinie 17.00 na placu Chrobrego pomarańczowy marsz przeciwko przemocy.

Warto dodać, że konferencji w Ratuszu towarzyszyła wystawa Koronacja by Beata Bojda. Nadal można ją oglądać w holu na dole i na schodach prowadzących na pierwsze piętro. W role modelek wcielają się kobiety, którym przyszło zmierzyć się z chorobą nowotworową.

Emilia Klejmont

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu

 

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu

 

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu

 

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu

 

Konferencja Odważn! BB w Ratuszu
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB