Tworzą operacyjną salę hybrydową

Na zdjęciu Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej to sześć sal. Jedna z nich, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona zostanie w hybrydową. Inwestycja powinna być gotowa do końca roku.

Ponad 5 mln złotych dotacji z samorządu województwa przeznaczone zostanie nie tylko na prace budowlane i instalacyjne, niezbędne do przystosowania obecnej sali operacyjnej do nowej funkcji. W ramach tej kwoty kupiony zostanie angiograf, służący m.in. do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała, wraz ze stołem operacyjnym oraz aparatem USG. Zainstalowana będzie także stacja robocza z monitorem, ruchoma kolumna anestezjologiczna i lampy operacyjne.

Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych bielskiego Szpitala Wojewódzkiego Łukasz Matlakiewicz wyjaśnia, że sala hybrydowa umożliwi wykonywanie większej liczby różnych, skomplikowanych operacji chirurgicznych

- W przypadku zwykłej sali operacyjnej urządzenia do obrazowania, np aparat RTG, znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym. Natomiast na sali hybrydowej są częścią jej wyposażenia. To znacznie przyspiesza diagnostykę, skracając jednocześnie czas operacji - mówi dyrektor Matlakiewicz, dodając, że montaż urządzeń do wykonywania badań wewnątrznaczyniowych umożliwi wykonywanie zabiegów na tętnicach i żyłach w sposób małoinwazyjny.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej obsługuje pacjentów z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Rocznie leczonych jest tu około 1.700 osób.

Specjaliści z bielskiego oddziału w ciągu roku wykonują blisko 1.500 specjalistycznych operacji chirurgicznych tętnic i żył oraz zabiegów wewnątrznaczyniowych do których należą m.in. wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty,  a także urazów naczyniowych.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku przystąpi do urządzenia pierwszej, operacyjnej sali hybrydowej. Koszt inwestycji to ponad  5,25 mln złotych. Samorząd Województwa Śląskiego przekaże na ten cel 5,2 mln złotych.

r