Szyndzielnią do Ustki 

Na zdjęciu dworzec PKP Bielsko-Biała Główna Dworzec PKP Bielsko-Biała Główna, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Na wieży widokowej stojącej na Szyndzielni znajduje się drogowskaz pokazujący kierunek naszego partnerskiego miasta, Ustki. Może to właśnie zainspirowało Polskie Koleje Państwowe do połączenia tego będącego w granicach Bielska-Białej szczytu z morzem za pomocą pociągu InterCity Szyndzielnia. 

Pociąg InterCity Szyndzielnia kursuje codziennie z Bielska-Białej do Ustki. Wyjeżdża z Bielska-Białej o godz. 7.52 i podąża przez Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław, Poznań i Koszalin do Ustki, przyjeżdżając tam planowo o godz. 18.28. W drugą stronę rozpoczyna bieg o godz. 9.07 i do Bielska-Białej dociera o godz. 19.52. Podróż ze stolicy Podbeskidzia nad morze trwa ok. 10,5 godziny. Bilet w wagonach II klasy kosztuje 83 zł, a w wagonach I klasy jest droższy o 25 zł. 

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, mile zaskoczony faktem uruchomienia nowego pociągu IC, stwierdził: - Jak wiadomo, Ustka to od wielu lat nasze miasto partnerskie, z którym utrzymujemy bardzo bliskie relacje. Wiem, że wielu bielszczan często wybiera Ustkę jako miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku, a mieszkańcy Ustki bywają w naszym mieście - i to nie tylko zimą. Dobrze zatem, że takie kolejowe połączenie powstało. Myślę, że sporo osób z niego chętnie skorzysta. Od pewnego czasu - dzięki nowej infrastrukturze drogowej - można co prawda dotrzeć dość szybko nad Bałtyk samochodem, ale jest wciąż wiele osób, które cenią komfort i bezpieczeństwo podróżowania koleją.

opr. JacK