Szkoły świętują Niepodległą

Na zdjęciu stojący człowiek fot. organizator

Historia placu Chrobrego w Asnyku, drogi do niepodległości mieszkańców Bielska i Białej w Ogrodniku – przy takich tematach w bielskich szkołach obchodzono 105. rocznicę odzyskania niepodległości. 

Wykłady dotyczące ciekawych, choć często nieznanych dziejów Bielska-Białej są w Asnyku już szkolną tradycją obchodzenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak też było i w tym roku, a ważne karty bielsko-bialskiej przeszłości 10 listopada odsłaniał uczniom tego liceum dr Maciej Bujakowski, prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Barwnie, ze swadą i z wielką znajomością tematu opowiadał o historii placu Bolesława Chrobrego, jednego z centralnych punktów miasta, którego przeszłość - jak się okazało - jest wyjątkowo interesująca. 
- Nasze liceum, które ma już 115 lat, było bastionem polskości w czasach zaborów, a wielu jego uczniów, absolwentów i nauczycieli poświęciło swoje życie w walce o wolną Polskę. Dla nas rocznica odzyskania niepodległości ma więc wymiar szczególny, gdyż bardzo mocno wpisuje się w losy szkoły. A ponieważ pamiętamy w Asnyku zarówno o datach ważnych dla naszego państwa i narodu, jak i o lokalnej historii, pojawił się pomysł, aby w Święto Niepodległości gościć specjalistów od dziejów Bielska-Białej. Pragnę serdecznie podziękować prezesowi BBTH Maciejowi Bujakowskiemu za to, że przyjął zaproszenie na naszą uroczystość i podzielił się z uczniami swoją bogatą wiedzą – mówi dyrektor II LO im. Adama Asnyka Barbara Drwal. 

Tego samego dnia wieczorem w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca odbyło się wspólne celebrowanie Święta Niepodległości. Spotkanie otworzył wykład Jacka Kachla pt. Drogi do Niepodległości mieszkańców Bielska i Białej. Następnie zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. W wieczorze z pieśnią patriotyczną udział wzięli m.in. przedstawiciela lokalnego samorządu - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka oraz radni Marcin Litwin i Maksymilian Pryga. 


JacK 

Na zdjęciu plakat