Szczepionki dla lisów

Na zdjęciu lis fot. Pixabay

Bądźmy uważni: do 21 maja 2021 r.  przeprowadzane jest ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, co prawda na terenie województwa małopolskiego, ale zrzucana s samolotów szczepionka może znaleźć się i u nas.

Szczepionka doustna zostanie rozrzucona z samolotów i wyłożona ręcznie – informuje powiatowy lekarz weterynarii w Bielsku-Białej Izabela Handwerker na prośbę małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii.
Przynęta to mieszanina mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
- kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa;
-  razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

opr. JacK