Szczepienia przeciw HPV

Na zdjęciu graficzne postacie lekarki ze strzykawką, nastoletniej dziewczynki i jej matki źródło: OPZCI

W Polsce rok temu uruchomiono powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Te zalecane szczepienia zapobiegają chorobom nowotworowym i ratują życie.

HPV (Human Papilloma Virus) to ludzki wirus brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Stąd powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV.

Jak informuje Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, dynamika programu jest bardzo zmienna, ale da się zauważyć niepokojąca tendencję spadkową. Tuż po uruchomieniu programu w lipcu 2023 roku zaszczepiono ponad 42 tys. dzieci, w grudniu 2023 r. tylko niecałe 16 tys. Z danych z kwietnia 2024 wynika, że w programie szczepień ochronnych w 2024 realizowane są głównie drugie dawki szczepionki. Średnio trzykrotnie mniej 11-latków miesięcznie szczepiło się w pierwszym kwartale 2024 niż w kwartałach 3 i 4 ubiegłego roku (3551 vs 19.592).

OPZCI przygotował grafiki, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożenia wirusem HPV i dowiedzieć się więcej o działaniu i skuteczności szczepionek. Zachęcamy do ich obejrzenia w galerii poniżej.

Szczepienie najlepiej wykonać w wieku 12-13 lat, czyli przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Odpowiedź poszczepienna jest wtedy znacznie lepsza niż w starszych grupach. 
W ramach programu bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach, z odstępem od 6 do 12 miesięcy.

Zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV można:
•    w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
•    przez infolinię +48 800 100 101 (w godz. 8.00-18.00),
•    przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
•    przez aplikację mojeIKP.

https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/programy-szczepien-przeciw-hpv/

oprac. r