Szalony Maks powstaje w Bielsku-Białej

Na zdjęciu kadr z filmu Szalony Maks Kadr z filmu Szalony Maks

Jeszcze w tym roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej ma przygotować film animowany o św. Maksymilianie Kolbe pt. Szalony Maks
12-minutowy film przygotowuje razem ze studiem nowosądeckie Wydawnictwo Promyczek.
- Film zatytułowaliśmy Szalony Maks, ponieważ bracia św. Maksymiliana często nazywali go szaleńcem Niepokalanej – informuje dyrektor Wydawnictwa Promyczek Andrzej Mulka. 

Realizacja filmu jest możliwa dzięki wsparciu z programu Filmoteka Małopolska. W tym roku mija 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana – 14 sierpnia 1941 r.- oraz 50. rocznica jego beatyfikacji.

Wydawnictwo Promyczek zaprosiło do nagrań laureatów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Skowroneczek – Piotra Klimę z Katowic i Antoninę Kruszyńską z Cieszyna oraz dzieci z zespołu Promyczki Dobra. Autorką scenariusza jest Krystyna Blachura z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, a muzykę do filmu realizuje Joachim Mencel.

Do tworzenia postaci i animacji z zapałem przystąpiła cała ekipa bielskiego studia, którą to kieruje reżyser Marek Burda. Producentem wykonawczym ze strony studia jest Maciej Chmiel – jego nowy dyrektor. 

opr. JacK