Świętujemy z BBohaterami

Na zdjęciu znaczki BBbohaterów Znaczki BBbohaterów, fot. Szymon Gąsowski Wydział Prasowy UMBB

Bardzo bogaty program Dni Bielska-Białej. 70-lecie połączenia Bielska i Białej przygotowały bielskie instytucje kultury i nie tylko wraz koordynującym obchody święta miasta Wydziałem Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego. Impreza rozpoczyna się już jutro, 27 sierpnia, i potrwa do 5 września. 

W programie jest ponad 50 wydarzeń, odbywających się w ciągu 10 dni w kilkunastu lokalizacjach. Zaczynamy już jutro, 27 sierpnia, inauguracją Dni Bielska-Białej, którą zaplanowano o godz.18.00. Na początek na budynku przy pl. Ratuszowym 7 – vis à vis Ratusza - odsłonięty zostanie wielkoformatowy mural autorstwa Wojciecha Kołacza ps. Otecki. Mural odnosi się do miejskiej symboliki – przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, która obejmuje dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Stylistyka muralu inspirowana jest sgraffito Władysława Szostaka z lat 60. XX wieku widniejącym na ścianie Teatru Lalek Banialuka, starymi pocztówkami i lokalną sztuką ludową oraz kolorystyką sąsiednich budynków.

Chwilę po odsłonięciu muralu na scenie ustawionej na placu Ratuszowym nagrody otrzymają BBohaterki i BBohaterowie. W czasie pandemii Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ogłosił akcję społeczną BBohaterowie adresowaną do wszystkich bielszczan, chcących wskazać, uhonorować i podziękować osobom, które w szczególny sposób pomagały i nadal pomagają innym przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa. Do Urzędu Miejskiego wpływały informacje o spontanicznych działaniach bielszczanek i bielszczan, którzy bezinteresownie, wiedzeni jedynie potrzebą serca, nieśli pomoc potrzebującym w radzeniu sobie z tą nieprzewidzianą i niezwykle trudną sytuacją – szyli maseczki, robili zakupy osobom w kwarantannie, wyprowadzali psy, pomagali w trudnym czasie. BBohaterkę lub BBohatera mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bielska-Białej, a także działające w nim organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe i kościoły oraz instytucje publiczne. BBbohaterów poznamy podczas inauguracji Dni Bielska-Białej.

Po uroczystości otwarcia święta miasta rozpocznie się część muzyczna spotkania na pl. Ratuszowym. Na początek wystąpi lokalny zespół Pociąg Rock’n’Roll - zespół nazywany Blues Brothers z Podbeskidzia, a gwiazdą wieczoru będzie - również świętująca jubileusz, ale 40-lecia - grupa Lady Pank. Koncert zostanie zwieńczony pokazem sztucznych ogni.

Dalszy ciąg muzycznych atrakcji tego wieczoru zaplanowano pod hasłem Industrial Area Party na placu obok Grępielni przy ul. Partyzantów 22, mieszczącej popularny Metrum Jazz Club. W pierwszej części industrialnego koncertu wystąpią młodzi bielscy muzycy jazzowi Kamila Drabek, Marta Wajdzik, Tymon Kosma i Jan Pieniążek, a w drugiej - bardzo popularna i lubiana formacja Waglewski, Fisz, Emade. O północy na jam session muzycy przeniosą się do Metrum Jazz Club.

Przez trzy świąteczne dni 27-29 sierpnia na placu Wojska Polskiego odbywać się będzie Jarmark w Białej. Staną tam stragany rozlicznych rzemieślników z regionu i nie tylko, będą stoiska z rękodziełem i strefa dla dzieci. Swoją działalność promować będą ośrodki pomocowe; wyższa Szkoła Finansów i Prawa w ramach programu Bądź bezpieczny w pandemii, Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor oraz Beskidzka Izba Lekarska - będą zachęcać do szczepień, rozmawiać o odporności i odpowiadać na pytania. Działać będzie też mobilny punkt szczepień, a na szczepiących się będą czekać niespodzianki. Piszemy o tym oraz o akcji krwiodawstwa zaplanowanej 28 sierpnia i o Dniu otwartym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami na stronie: Szczepienia, krwiodawstwo i dzień otwarty | Magazyn samorządowy w Bielsku-Białej (bielsko-biala.pl)

28 sierpnia o godz. 15.00 z placu Ratuszowego wyruszy Parada Kapeluszy, do udziału w której miasto zaprosiło bielszczan-seniorów w fantazyjnych nakryciach głowy. Pochód przejdzie do Parku Słowackiego, gdzie o godz. 16.00 na scenie obok Bielskiego Centrum Kultury rozpocznie się impreza Radość najpiękniejszych lat – koncert piosenek z repertuaru Anny Jantar i Marii Koterbskiej w wykonaniu zespołu Retrospekcja.
Również w sobotę od godz. 15.00 na placu Wojska Polskiego rozstawi się Miasteczko Cyrkowe Frikart, zapraszające dzieci do wspólnej zabawy i poznawania arkanów sztuki cyrkowej.

Dla miłośników muzyki organowej organizatorzy Dni Bielska-Białej przygotowali recital znakomitego organisty Henryka Jana Botora W kręgu improwizacji organowych 28 sierpnia o godz. 17.00 w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. 
Fanów mocnego uderzenia i muzyki klubowej zapraszamy 28 sierpnia o godz. 19.00 na plac Wojska Polskiego, gdzie z klimatycznego Jarmarku grupa bębniarzy Walimy w Kocioł poprowadzi muzyczną paradę na Rynek. Tam zaś królować będą specjaliści od gorączki sobotniej nocy – DJ Dred i Sandecki Brothers. Zabawa na Rynku potrwa do godz. 3.00.

Kolejny dzień święta miasta będzie miał historyczny charakter. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprasza w niedzielne popołudnie, 29 sierpnia o godz. 15.00 na koncert plenerowy pod nawiązującą do urody bielskiej architektury nazwą Mały Wiedeń, którą jest obdarzane nasze miasto. Orkiestra Telemann wykona przeboje Johanna Straussa: walce, polki i marsze. Soliści zaśpiewają także popisowe arie i duety z najsłynniejszych operetek: Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, Baron cygański czy Wesoła wdówka.

29 sierpnia o godz. 17.00 przenosimy się do Starego Bielska na piknik historyczny Tu się wszystko zaczęło! W programie mnóstwo atrakcji, m.in. będą działać grupy rekonstrukcji historycznych, zabrzmi muzyka dawna i etniczna, gwiazdą wieczoru będzie wykonujący muzykę opartą na tradycji celtyckiej zespół Carrantuohill.

Z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej Książnica Beskidzka przygotowała wystawę okolicznościową Był rok 1951 ze zbiorów Jacka Kachla; jest ona pokazywana do 12 września wzdłuż rzeki Białej przy ulicy 11 Listopada, naprzeciwko dawnej siedziby banku PKO. Promocja książki Jacka Kachla - o tym samym, co wystawa, tytule, wydanej przez Książnicę Beskidzką - odbędzie się 2 września o godz. 18.00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Pełny opis wydarzeń i szczegółowy program znajduje na stronach poświęconych Dniom Bielska-Białej: https://bielsko-biala.pl/dnibb i http://www.pelnakultura.info/, a także w specjalnym, wydanym właśnie z okazji Dni Bielska-Białej bielskim magazynie aktualności Pełna Kultura.

wag

 

Na zdjęciu projekt muralu
Mural Wojciecha Kołacza ps. Otecki
Na zdjęciu plakat Jarmarku w Białej
Na zdjęciu Lady Pank
Lady Pank
Na zdjęciu Pociąg Rock'n'RollPlakat koncertu jazzowego