Święta na Starówce

Święta na Starówce fot. Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB

Z roku na rok Święta na Starówce są coraz mocniejszym elementem lokalnej tradycji i nabierają rozmachu. W tym roku impreza trwała 10 dni – od 13 do 22 grudnia, kiermasze i atrakcje przygotowano w trzech punktach miasta na Rynku oraz na placach Bolesława Chrobrego i Wojska Polskiego.

Estradę tradycyjnie ustawiono na Rynku, z którego obraz przekazywany był na dwa pozostałe place, a w programie koncertów znalazły się występy artystów, byli to m.in. Kasia Cerekwicka, Aleksandra Nykiel, Tomek Lewandowski & SzeSzeMa, Damian Luber z zespołem, Trojak Street Combo, zespoły – Arka Noego, Dzień Dobry, Kamuflaż, Włóczykije, Kapela Góralska Beskid, Chór Gospel, uczniowie Akademii Dźwięku z Cieszyna, Hollywoodzkiej Szkoły Śpiewu i Bielskiego Studia Piosenki, a także grupy z Miejskiego Domu Kultury. Na Rynku też można było popróbować specjałów kuchni regionalnej i świątecznej, które oferowały stoiska gastronomiczne.

Mocnym akcentem pierwszego dnia świątecznego jarmarku był koncert inaugurujący Święta na Starówce, podczas którego Kasia Cerekwicka wykonała tradycyjne kolędy w jazzowych aranżacjach. Artystka została ciepło przyjęta przez gości jarmarku, wielu z nich śpiewało kolędy wraz z nią. Na placu Chrobrego obok licznych stoisk z ozdobami i zabawkami świątecznymi stworzona została także strefa dla dzieci – z karuzelą, saniami Mikołaja, animacjami z udziałem elfów i innymi atrakcjami.

Podobnie stoiska z wyrobami świątecznymi i rękodziełem były wystawione na placu Wojska Polskiego obok lodowiska, które cieszyło się dużą popularnością. Dzięki dekoracjom świątecznym – wśród których dominowały złoto i czerwień rozwieszone nad ulicami – powstał rozświetlony trakt łączący Rynek z placem Wojska Polskiego.

Wzorem lat poprzednich dla dzieci zorganizowane zostały bezpłatne warsztaty. Na lodowisku na placu Wojska Polskiego odbyły się pokazy jazdy figurowej, dyskoteki w słuchawkach, nauka jazdy na łyżwach, animacje i inne atrakcji. Organizatorami Świąt na Starówce byli Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Agencja Reklamowa Promix i Bielskie Centrum Kultury.

JacK