Sto lat pani Stefanii 

Na zdjęciu kwiaty fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Stefania Kukotko świętuje 100. urodziny. Z okazji tak pięknego jubileuszu szacowną seniorkę odwiedziła delegacja Biura Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej z gratulacjami, życzeniami i kwiatami. 

Jubilatka urodziła się 16 listopada 1922 r. w Białej, w rodzinie rzemieślniczej. Ukończyła szkołę średnią, była wójtem klasy. W Białej mieszkała do 1939 roku, a następnie została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec, skąd uciekła do rodziny do Zakopanego. Ojciec Stefanii zginął w KL Auschwitz. Mieszkając w Zakopanem podczas wojny, rodzina pani Stefanii przez pewien czas ukrywała Żydówkę.

Po wojnie jubilatka pracowała w spółdzielni rzemieślniczej, przez pewien czas była członkiem zarządu. Wychowała czworo dzieci i doczekała się siedmiorga wnucząt, i dziewięcioro prawnuków.

Stefania Kukotko przez całe życie pracowała społecznie, m.in. charytatywnie przy Parafii Opatrzności Bożej w Białej. W latach 90. w księdze tej parafii wpisała, że w jej domu nie podaje się alkoholu.

Pani Stefania nie miała łatwego życia. Doświadczyła okrucieństwa II wojny światowej. Bardzo żywo i ze szczegółami opowiada o tych wydarzeniach, które mocno wryły się w jej pamięć. Wciąż podkreśla i ceni to, że mieszka w wolnej Polsce.

JacK

Na zdjęciu fotografia Stefanii Kukotko