Startupy i firmy IT z Podbeskidzia

Na zdjęciu plakat fot. organizator

Powstał 100 stronicowy raport Startupy i firmy IT z regionu Podbeskidzia 2022. Ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z potencjalnymi partnerami.

Latem 2022 roku zespół Fundacji Startup Podbeskidzie zdecydował się przeprowadzić pierwsze badanie wśród lokalnych startupów i firm informatycznych, mające na celu zebranie i usystematyzowanie informacji dotyczących struktury tych sektorów oraz poziomu rozwoju przedsiębiorstw. Pomysł zrodził się po dostrzeżeniu trudności w komunikacji i nawiązywaniu współpracy pomiędzy startupami oraz firmami IT a przedsiębiorstwami spoza branży, uczelniami, urzędami, mediami, inwestorami, specjalistami itp. Widać tu szczere chęci i zainteresowanie, jednak brakuje konkretnych działań.

Do projektu pt. Raport o startupach i firmach IT z regionu Podbeskidzia 2022 zostało zaproszonych 14 startupów oraz ponad 80 firm IT z Bielska-Białej i okolic. Ostatecznie w badaniu wzięło udział 12 startupów i 24 przedsiębiorstwa informatyczne. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące m.in. czasu funkcjonowania firmy na rynku, rodzaju i zasięgu działalności, finansowania, formy prawnej, modelu biznesowego, innowacyjności, form zatrudnienia, rentowności, zysków oraz wyzwań i aktualnych potrzeb.

Pod względem metodyki projekt nadzorowała doktor Agnieszka Zielińska z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. 

Efektem końcowym jest przystępny w odbiorze, prawie 100-stronicowy raport Startupy i firmy IT z regionu Podbeskidzia, zawierający wykresy, krótkie opisy oraz merytoryczne komentarze specjalistów, dodatkowo wzbogacony o wywiad dotyczący funduszy VC.

Dla wielu osób wyniki raportu okazały się sporym zaskoczeniem. Kilka dobrze rokujących startupów, dominujący w firmach IT kapitał krajowy, finansowanie startu i rozwoju głównie z własnych środków, wyższy niż polska średnia wskaźnik zatrudnienia kobiet oraz większość pracowników zatrudniona na umowie o pracę - te wnioski przedstawiają podbeskidzkie przedsiębiorstwa w bardzo pozytywnym świetle.

Najważniejsze wnioski oraz pełny raport w formie bezpłatnego ebooka są dostępne na stronie internetowej Fundacji Startup Podbeskidzie w zakładce Raport 2022: https://www.startuppodbeskidzie.pl/raport-it-2022/ 

Ze względu na pozytywny odbiór raportu, zespół Fundacji Startup Podbeskidzie planuje kontynuować projekt w postaci kolejnej edycji. Start w maju 2023. Zespół zaprasza do współpracy wszystkich startupowców oraz właścicielki i właścicieli firm informatycznych z obszaru Bielska-Białej i okolic.  
kontakt: hello@startuppodbeskidzie.pl

Honorowi patroni projektu: prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej dr hab. inż. Jacek Nowakowski oraz prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej Maciej Jeleń.


opr. JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie