Spotkanie w Ratuszu z duchownymi: Bądźmy życzliwi

Życzenia składają sobie biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik Życzenia składają sobie biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago i przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik; fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Na dorocznym spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Radę Miejską i prezydenta Bielska-Białej spotkali się 30 stycznia w Urzędzie Miejskim przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań, którzy posługują na terenie stolicy Podbeskidzia. W spotkaniu wzięli udział ordynariusz diecezji bielsko- żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego ks. bp Roman Pindel, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago, bp senior tego kościoła Paweł Anweiler, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, proboszczowie katolickich parafii diecezji bielsko-żywieckiej oraz parafii ewangelicko-augsburskiej i polskokatolickiej z Bielska-Białej; obecni byli proboszczowie z sąsiadujących z naszym miastem parafii z Małych Kóz i Bystrej.

Duchowni przybyli na zaproszenie przewodniczącego Rady Miejskiej Janusza Okrzesika i prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. Witając zgromadzonych przewodniczący RM Janusz Okrzesik przypomniał, jak konstytucja definiuje relacje państwo - kościół i podkreślił, że ważne jest współdziałanie w dobrym. Przypomniał słowa papieża Franciszka dotyczące ekologii oraz to, że ważniejsze od sporów politycznych czy ideologicznych jest rozwiązywanie konkretnych problemów małymi kroczkami ze wzajemnym poszanowaniem.

Tradycją spotkań z duchowieństwem w Ratuszu jest podsumowywanie przez prezydenta ostatnich 12 miesięcy w naszym mieście. W telegraficznym skrócie rok 2019 w Bielsku-Białej zaprezentował prezydent Jarosław Klimaszewski: W styczniu Straż Miejska po raz pierwszy w historii naszego miasta rozpoczęła kontrolę niskiej emisji za pomocą dronów. Dzięki tej metodzie łatwiej można wykryć właścicieli budynków, którzy w swoich kotłowniach spalają niedozwolone paliwa. Po wielu perturbacjach i sądowych bataliach w styczniu doszło do podpisania umowy dotyczącej przebudowy ul. Cieszyńskiej. To jedna z największych inwestycji drogowych w dziejach Bielska-Białej. Spośród wielu społecznie ważnych przedsięwzięć wymienić należy otwarcie pierwszego w mieście Klubu Senior+ przy ul. Jesionowej.

W reakcji na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Teatrze Polskim w lutym odbył się z inicjatywy bielskich artystów koncert pod hasłem Gramy DoBBro. Również w lutym przeprowadzono losowanie grup Mistrzostw Świata U-20, których Bielsko-Biała było współgospodarzem. Ze względów bezpieczeństwa zostały zlikwidowane miejsca parkingowe znajdujące się bezpośrednio przed głównym wejściem do bielskiej katedry św. Mikołaja. Na Oddział Noworodkowy Szpitala Miejskiego przy ul. Wyspiańskiego trafił sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - aparat do badania słuchu, w pełni wyposażone stanowisko do resuscytacji noworodków oraz fotel do tzw.  kangurowania (metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem mamy lub taty). Po raz 21. w marcu ub.r. odbyła się Bielska Zadymka Jazzowa LOTOS Jazz Festival, po raz pierwszy z udziałem artysty-rezydenta, którym został znakomity gitarzysta Pat Matheny. Rada Miejska podjęła decyzję o zmianach w Budżecie Obywatelskim, najważniejsza z nich to zwiększenie do 6 mln zł puli środków na obywatelskie projekty. Miasto rozpoczęło czwartą edycję ogólnopolskiej kampanii zatytułowanej Kariera w górach, której podstawowym celem jest zachęcenie młodych ludzi do związania swojej zawodowej kariery z naszym miastem.

W kwietniu po kompleksowej modernizacji została oddana do użytku siedziba Bielskiego Centrum Kultury. Dzięki remontowi o ponad 100 miejsc powiększyła się sala koncertowa, placówka została wyposażona w nowoczesny sprzęt nagłaśniający, a zespoły działające pod auspicjami BCK zyskały miejsce do prób w postaci Domu Tańca. Otwarta została Sahaira – kolejna górska ścieżka rowerowa w naszym kompleksie Enduro Trails. Na ulice Bielska-Białej po rocznej przerwie powróciły miejskie rowery, ich liczba, podobnie jak stacji bazowych, została podwojona.

Rada Miejska podjęła w maju decyzję w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej nr 30 z siedzibą przy ul. Mazańcowickiej. Po kompleksowej rozbudowie została oddana do ruchu ul. Międzyrzecka. Rozpoczął funkcjonowanie Ośrodek Integracji Obcokrajowców myBB, którego celem jest wsparcie informacyjne mieszkających w naszym mieście obcokrajowców oraz organizacja różnego rodzaju przedsięwzięć na rzecz ich integracji z lokalną społecznością. Futsalowcy Rekordu po raz trzeci z rzędu i czwarty w historii zostali mistrzami Polski.

W czerwcu odbyły się w Bielsku-Białej kolejne, bezpośrednie wybory do rad osiedli. Podpisane zostało porozumienie pomiędzy Urzędem Miejskim i Nadleśnictwem Bielsko w sprawie renowacji amfiteatru w Lipniku. Do dyspozycji kierowców został oddany nowy parking u zbiegu ulic Paderewskiego i Legionów. Na Stadionie Miejskim pod koniec maja i na początku czerwca rozegrywane były mecze Mistrzostw Świata FIFA U20, 8 spotkań obejrzało ponad 56 tysięcy kibiców, padło w nich 36 bramek. Przy Szkole Podstawowej nr 31 zostało oddane do użytku miasteczko ruchu drogowego. Ćwierćwiecze swojej działalności obchodził w czerwcu Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota opublikowało w lipcu ranking najbogatszych polskich miast. W zestawieniu tym Bielsko-Biała zostało sklasyfikowane na 12. miejscu w kraju. Uruchomiony został parking przy ul. Rychlińskiego, który powstał w miejscu po dawnej Komendzie Miejskiej Policji.

W sierpniu podpisana została z wykonawcą umowa dotycząca modernizacji Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego. Działalność zainaugurowało kino letnie pod Dębowcem, pierwszym filmem, który obejrzeli bielszczanie i turyści był Bodyguard Zawodowiec. W Parku Włókniarzy został otwarty długo wyczekiwany przez właścicieli czworonogów wybieg dla psów. Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie programu osłonowego dla osób, które wymieniły w swoich mieszkaniach system ogrzewania na ekologiczny. Po raz kolejny gościliśmy uczestników Tour de Pologne, w Bielsku-Białej została zlokalizowana meta jednego z etapów wyścigu.

Przy organizacyjnym współudziale Urzędu Miejskiego we wrześniu odbył się w największy w regionie festiwal branży informatycznej. Honorowym obywatelem Bielska-Białej został Jan Ptaszyn Wróblewski – dobry duch Bielskiej Zadymki Jazzowej. Ruszył program Miejsce przyjazne dla seniorów, którego elementem składowym jest karta seniora uprawniająca do zniżek za usługi wielu miejskich instytucji i placówek. Galeria Bielskich Olimpijczyków została odsłonięta na Bulwarach Straceńskich. Na bielskich ulicach pojawiły się parkomaty.

W październiku powstało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka. Teatr Polski w Bielsku-Białej rozpoczął 130. sezon. Na terenie miasta zainstalowane zostały eko-słupki informujące o aktualnym stanie powietrza. Prezydenta miasta wydał zarządzenie w sprawie ochrony drzew, wprowadziło ono m.in. karty ochrony drzew określające standardy ich ochrony w procesach inwestycyjnych. Nowe systemy kolejkowe usprawniające obsługę mieszkańców zostały zainstalowane w kilku wydziałach Urzędu Miejskiego.

Reorganizację wydziałów Urzędu Miejskiego przeprowadzono w listopadzie. W tym samym miesiącu oddano do użytku tzw. ulicę Nowohałcnowską – obecnie jest to ul. Matyldy Linert - jedną z dróg wybudowanych ostatnio od podstaw. Wybrana została nowa Rada Seniorów. 100-lecie działalności obchodziło najstarsze bielskie liceum – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

W grudniu odsłonięta została kolejna rzeźba przedstawiająca postać powstałą w Studiu Filmów Rysunkowych - na skwerze przy ul. Bohaterów Warszawy pojawił się Pampalini Łowca Zwierząt. Święta na Starówce odbyły się w nowej odsłonie, trwały aż 10 dni. Po wielu latach przerwy w Bielsku-Białej odbyła się sylwestrowa impreza plenerowa. Bielscy Kuloodporni – mistrzowie Polski w ampfutbolu - zostali wybrani gospodarzami Ligi Mistrzów EAFF 2020. Na szóstym miejscu w rankingu 100 polskich miast Uciekające metropolie - przygotowanym przez Klub Jagielloński - znalazły się Bielsko-Biała razem z powiatem bielskim. Celem rankingu było porównanie dynamiki i ścieżki zmian największych pod względem liczby mieszkańców ośrodków funkcjonujących w Polsce w latach 2004-2018.

Prezydent przedstawił również plany inwestycyjne miasta na 2020 r. - Budżet Bielska-Białej na rok 2020 wynosi po stronie wydatków 1 mld 569 mln zł, a po stronie przychodów – 1 mld 428 mln zł. Największe wydatki czekają nas w obszarze oświaty – 478 mln zł, pomocy społecznej – 316 mln zł oraz utrzymania dróg i komunikacji miejskiej– 292 mln zł. Budżet miasta jest zdecydowanie proinwestycyjny, wydatki majątkowe będą w nim stanowić aż 27 proc., czyli ponad 420 mln zł. Największe tegoroczne inwestycje to dokończenie rozbudowy ul. Cieszyńskiej – 113 mln zł oraz rozbudowa ulic Krakowskiej/Żywieckiej – 23 mln zł. Na rozbudowę Bielskiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego przeznaczonych zostało 62,5 mln zł, na rewitalizację obszarów zdegradowanych – 9 mln zł, na termomodernizacje budynków oświatowych – 12,7 mln zł, na budowę przedszkola w Hałcnowie – 4 mln zł, na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 31 – 6 mln zł oraz na modernizację pływalni Panorama – 6,7 mln zł – informował prezydent J. Klimaszewski.

Biskup Roman Pindel zwrócił uwagę, że coraz częściej ludzie podstawowe informacje czerpią z Interentu, co oznacza, że mają wybiórczy i niepełny obraz świata. Dlatego trzeba dbać, aby w przestrzeni publicznej pojawiały się tylko dobre informacje, które budują dobro wspólne. Biskup Adrian Korczago, nawiązując do tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, przypomniał wezwanie Życzliwymi bądźcie. Przypomniał, że w życzliwej atmosferze lepiej się żyje i pracuje, więc trzeba się o nią modlić. Korzystając z okazji, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka - tym razem jako prezes Stowarzyszenia Brata Alberta - podziękował proboszczom za każdy przejaw dobroci i zgodę na kwestowanie przy kościołach na rzecz potrzebujących.

Jacek Kachel