Śpiewana gala Ikarów 2021

Na zdjęciu Włodzimierz Pohl i Mateusz Dubiel Włodzimierz Pohl i Mateusz Dubiel, a za nimi obraz Michała Klisia, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

10 stycznia w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2021. Uroczystość po pandemicznych zawirowaniach powróciła do swojej tradycyjnej daty na początku roku i miała też noworoczny charakter. Uświetniły ją piosenki z koncertu Karuzela Pani Marii.

Przebojem Marii Koterbskiej (której piosenki wypełniają ten koncert będący wcześniej jedną z największych atrakcji Dni Bielska Białej 2021) – Bo mój chłopak piłkę kopie - rozpoczęły galę Ikarów trzy aktorki Teatru Polskiego: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka i Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, wyglądające jak prawdziwe Wags - Wives and Girlfriends – towarzyszki życia topowych piłkarzy.

- Niech państwa nie zmyli ta piosenka, dziś nie wręczamy nagród sportowych – zapewniała Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, która wraz z koleżankami poprowadziła ikarową uroczystość przeplataną piosenkami wykonywanymi z towarzyszeniem Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka oraz rozmowami o wydarzeniach w kulturze w Bielsku-Białej w minionym roku. 
W gali w TP wzięło udział wielu gości, m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, posłowie Przemysław Drabek i Mirosław Suchoń, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik, wiceprzewodniczący RM Piotr Ryszka i przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury RM Małgorzata Zarębska oraz przedstawiciele duchowieństwa - biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Piotr Greger i biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

Wydarzenia 2021
Najważniejszym wydarzeniem minionego roku były Dni Bielska-Białej z obchodami 70. rocznicy połączenia w jeden organizm obu miast. W ciągu 10 dni odbyło się 50 atrakcyjnych imprez. Przypomniał je efektowny film.
- Program święta przygotowało środowisko kulturalne naszego miasta – od domów kultury po teatry – wszystkie instytucje. To był wielki zbiorowy wysiłek, który skończył się efektem WOW! Obawialiśmy się tego wydarzenia, bo rok był pandemiczny. Jednak zależało nam na tym, żeby było to święto mieszkańców naszego miasta - i dzięki niskiemu poziomowi zakażeń udało się – mówił gospodarz gali w TP prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. – Odkryliśmy nowe miejsca, nowe możliwości, pokazaliśmy inne wymiary naszego miasta, co – mam nadzieję - będziemy kontynuować w tym roku. Wiemy, że to się podobało, ponieważ przeprowadziliśmy badania ankietowe wśród publiczności. Bardzo dobrych oraz dobrych ocen było ponad 90 proc. Program obchodów powstał głównie w oparciu o potencjał kulturalny miasta, naszych instytucji i artystów, dzieciaków i młodzieży z domów kultury. Była kultura wyższa, jak choćby koncert finałowy, koncerty muzyki poważnej, rozrywkowej, piknik historyczny, po raz pierwszy zamknęliśmy też dla samochodów pewne obszary miasta, żeby pokazać, jakby to było, gdyby tak było – dodał prezydent, zapewniając, że miasto nadal będzie inwestować w kulturę, bo to ona buduje naszą tożsamość. Stwierdził, że najważniejszym efektem Dni Bielska-Białej było to, że byliśmy razem, byliśmy wspólnotą, która mimo swojej historycznej i aktualnej różnorodności potrafi ze sobą współpracować. 

Filmowo przypomniano także nowe wydarzenie w kulturalnym kalendarzu miasta - UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival, imprezę łączącą modę i sztukę.
- Wszystkie pomysły, które realizujemy, pochodzą od naszych mieszkańców. To z nich czerpiemy natchnienie, wsłuchujemy się w to, co mówią, ale też staramy się być odważni. Naszą topową bielską projektantką jest Natasha Pavluchenko i od niej się zaczęło. Ale przecież mamy dużo młodzieży, która chce projektować, mamy tradycje włókiennicze - wciąż inspirujące, no i moda to też biznes. Połączyliśmy modę z wieloma aspektami sztuki, angażując obszary artystyczne. Zostało to dobrze przyjęte, sam byłem pozytywnie zaskoczony, gdy zobaczyłem pokaz mody połączony z całą feerią artystycznych przeżyć – przyznał prezydent J. Klimaszewski.

Rok 2021 był paradoksalnie niezwykle udany dla obu bielskich teatrów, które uzyskały wiele nagród, m.in. 11 nominacji do Złotych Masek – teatralnych nagród województwa śląskiego – i 5 statuetek. Najważniejszą Złotą Maskę 2021 za najlepszy spektakl roku otrzymało przedstawienie Teatru Polskiego Zły Leopolda Tyrmanda w reżyserii Piotra Ratajczaka, który również za to przedstawienie dostał Złotą Maskę. Złotą Maską za drugoplanowe role Merynosa i Kudłatego w tym spektaklu wyróżniono Adama Myrczka. Czwarta Złota Maska za ten spektakl powędrowała w ręce scenografa Marcina Chlandy. Z kolei za rolę Matki w spektaklu Augustus w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek Banialuka Złotą Maską wyróżniono Lucynę Sypniewską.

- 11 nominacji do Złotych Masek i tylu laureatów w tak trudnym roku to powód do dumy - że mamy takich artystów i że Zły może być bardzo dobry – stwierdził J. Klimaszewski. – Od wielu, wielu lat pracujemy nad naszą młodzieżą. Mamy największą liczbę domów kultury w województwie, tysiące naszych dzieciaków uczy się tam wrażliwości, kształci w różnych dziedzinach artystycznych. W tej chwili przygotowujemy kolejny dom kultury przy ul. 11 Listopada i budujemy nowy dom kultury w Straconce – chyba jedyny w Polsce budowany od początku. Dzieje się tak, bo uważamy, że jest to klucz do rozwoju naszego miasta. Potem z latami otrzymujemy uwrażliwioną publiczność, która docenia intersującą ofertę kulturalną i chce, żeby wydawać na to środki, a z drugiej strony mamy też artystów – dodał prezydent.

Po podsumowaniach ubiegłorocznych dokonań przyszedł czas na przedstawienie nominowanych do Ikara 2021. Tę część gali wraz z uroczym śpiewającym tercetem w lśniących sukniach poprowadził naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, któremu towarzyszyła Ewa Bątkiewicz z tego wydziału. 

Dobrodzieje kultury
Pierwszymi wyróżnieniami były te za wspieranie kultury. Mecenasami kultury w Bielsku-Białej w 2021 r. zostały przedsiębiorstwa Aqua S.A. oraz PreZero S.A. Aqua była głównym sponsorem Dni Bielska-Białej, 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko oraz Świąt na starówce, których gwiazdą był Dawid Kwiatkowski. Z kolei Pre Zero włączyło się w finansowe przygotowanie UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival. Dyplomy, kwiaty i obrazy autorstwa Michał Klisia odebrali prezesi obu firm - Krzysztof Michalski oraz Renata Samson.

Dyplomy honorowe 
Laureatami dyplomów honorowych Ikara 2021 zostali – obchodzący w ubiegłym roku jubileusz 60-lecia Zespół Taneczny Stokrotki (dyplom odebrała Alina Jureczko), przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra za działania na rzecz ocalenia dziedzictwa kulturowego i materialnego Żydów z Bielska-Białej i okolic oraz propagowanie wielokulturowości, a także świętujący w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia Wydział Humanistyczno-Społeczny bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej (dyplom odebrali rektor prof. ATH Jacek Nowakowski i dziekan wydziału prof. Ernest Zawada).

W tej kategorii uhonorowano także postać niezwykłą, osobę, którą publiczność imprez kulturalnych świetnie kojarzy, bo widuje zawsze podczas wydarzeń. To człowiek, który – jak stwierdził Przemysław Smyczek – opanował zdolność bilokacji, a nawet trilokacji, ponieważ mimo obfitości wydarzeń w jednym czasie, potrafi na każdym z nich się pojawić, by uzyskać wpisy do swojej kroniki od artystów, bohaterów i uczestników spotkań. Andrzej Ziomek, bo o nim mowa, podobno nie lubi, gdy nazywa się go kronikarzem, woli określenie Strażnik Księgi. Wręczenie dyplomu i obrazu Ikar nad Ratuszem Andrzejowi Ziomkowi nagrodzono owacjami na stojąco. Ten dziękował wzruszony i wyraził nadzieję, że jego wielotomowe dzieło życia będzie mógł przekazać miastu, żeby było pamiątką i źródłem informacji dla pokoleń. Powiedział również, że nagroda, którą otrzymał, należy się wszystkim autorom wpisów do jego księgo, bo oni są jej autorami już od 50 lat.

- Po raz pierwszy to pan będzie musiał się wpisać do swojej księgi – stwierdził prezydent Klimaszewski. – Tylko ładnym charakterem pisma, jak mnie pan strofował – zażartował prezydent, nawiązując do wymagań przy dokonywaniu wpisów.

Za szczególne osiągnięcia w roku 2021
Nadszedł moment na przedstawienie nominowanych do Ikara 2021. Byli to aktor Teatru Lalek Banialuka Włodzimierz Pohl za wielowymiarową rolę skomplikowanego głównego bohatera w spektaklu Proces wg Franza Kafki w reż. Konrada Dworakowskiego oraz niezwykle zdolny młody pianista, uczeń bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Mateusz Dubiel.

Ikara 2021 za szczególne osiągnięcia otrzymał Mateusz Dubiel. W 2021 roku zdobył I miejsce i cztery dodatkowe nagrody na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix oraz nagrodę specjalną Dyrektora Artystycznego Filharmonii Rybnickiej na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Był laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein on Memorandum w Bydgoszczy oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku.

- Jestem wielce zaszczycony i przeszczęśliwy. Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu i szacownej kapitule nagrody. Chcę podziękować dyrektor szkoły Barbarze Cybulskiej-Konsek za wielkie wsparcie oraz moim nauczycielom prof. Mirosławowi Herbowskiemu z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Annie Skarbowskiej z ZPSM. Gdyby nie oni, nie wiem, gdzie bym się teraz znajdował – powiedział Mateusz Dubiel.

Za wybitną działalność
W kategorii wybitna działalność dotychczasowa znalazło się liczne grono nominowanych: malarka Teresa Sztwiertnia, kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury Zbigniew Micherdziński, aktorka Banialuki Lucyna Sypniewska, grafik i rzeźbiarz Jacek Grabowski, malarz Ernest Zawada, dziennikarz i poeta Jan Picheta, literaturoznawca i autor książek Marek Bernacki, filozof i animator kultury Jarosław Hess.

Ikara 2021 za wybitną działalność odebrał Zbigniew Micherdziński, niezrównany propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i szef Galerii Sztuki ROK. Był kuratorem większości wystaw w tej galerii, a zorganizował ich ponad 260, w tym unikatową w skali kraju ekspozycję sztuki ludowej. Jest współtwórcą Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego, które posiada najbogatsze zbiory zabawek tradycyjnych pochodzących z krajowych i zagranicznych ośrodków zabawkarstwa. Stworzył Beskidzką Szkołę Folkloru, w której prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu starych ludowych technik artystycznych. 

- Brak mi słów! To uhonorowanie mojej blisko 45-letniej pracy w Bielsku-Białej, która sprawiała mi wiele satysfakcji. Dzięki niej udało się wypromować wielu artystów ludowych i profesjonalnych – mówił wzruszony Zbigniew Micherdziński. 

Ikar Specjalny 2021
Podczas gali w Teatrze Polskim wręczono także trzeciego, specjalnego Ikara. Otrzymał go Andrzej Orzechowski - scenarzysta i reżyser, laureat filmowych nagród i wyróżnień, członek zarządu Sekcji Filmu Animowanego i Sekcji Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, którego był dyrektorem w latach 2010-2020. 

Spotkanie środowiska kultury stało się także okazją do pożegnania Bogdana Kocurka, od 1999 roku dyrektora Książnicy Beskidzkiej, który z końcem stycznia br. przechodzi na emeryturę.

- Zawsze moim marzeniem było stanąć na scenie Teatru Polskiego– przyznał Bogdan Kocurek. - Czy ja coś zrobiłem nadzwyczajnego? Nie. Starałem się służyć ludziom tego miasta i regionu. Zależało mi na tym, żeby Książnica Beskidzka stała się interdyscyplinarnym centrum wiedzy i nauki, miejscem spotkań bez podziałów – politycznych i religijnych – dodał, a zakończył wezwaniem: Kochajcie się, kochajcie książki, przychodźcie do najlepszej biblioteki na południu Polski! 

Agata Wolna