Seniorze bądź czujny

Na zdjęciu ludzie na wykładzie Seniorze bądź czujny, akcja profilaktyczna, fot. Policja

Klub Seniora Sixt Wam gościł policjantki dzielnicowe z III komisariatu. Funkcjonariuszki rozmawiały z seniorami i mieszkańcami Bielska-Białej o oszustwach, zaginięciach, nieuczciwych praktykach przy sprzedaży towarów i innych zagrożeniach jakie mogą spotkać między innymi osoby starsze.

Tematem wiodącym spotkania - zrealizowanego w ramach projektu pt. Miejskiego Centrum Usług Społecznościowych w Bielsku-Białej - rozwój międzypokoleniowych usług społecznych - było bezpieczeństwo osób starszych. Dzielnicowe z komisariatu III - asp. szt. Joanna Buzderewicz oraz mł.asp. Bożena Rusinek - przekazywały wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej Policjantki radziły też, jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. metodą na wnuczka i na policjanta czy nie stać się ofiarą nieuczciwych praktyk marketingowych, a także zachęcały do korzystania z programu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, których działanie bardzo dokładnie omówiły. Niezwykle istotnym punktem spotkania była również rozmowa o zagrożeniach związanych z zaginięciami osób starszych.

Policjantki przestrzegały również przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy zapraszają ich na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów - kusząc prezentami - nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Ostrzegały także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.

opr. JacK