Sala zbrodni edukuje

na zdjęciu osoba w goglach VR fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Wirtualna Sala Zbrodni - Pracowni VR powstała w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Pracownia jest uzupełnieniem procesu kształcenia studentów technik kryminalistycznych realizowanego w tradycyjnym laboratorium. To nowoczesna i efektywna metoda nauczania poprzez kreowanie scenariuszy zdarzenia.

– Mogę tutaj przygotować miejsce konkretnego zdarzenia, umieścić odpowiednie ślady - biologiczne i każde inne - tak, aby student mógł zabezpieczyć wszystkie ślady kryminalistyczne. Każdy student może mieć inne miejsce zdarzenia, a ja na koniec mogę sprawdzić, co i jak wykonał. Sala i jej oprogramowanie dają nam praktycznie nieskończoną liczbę tworzenia zdarzeń - informował Dariusz Szydłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, podczas uroczystego otwarcia pracowni 19 kwietnia. - Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest nauka praktycznych umiejętności, czyli wykonywania tego, co naprawdę wykonuje się na miejscu zbrodni - dodał Dariusz Szydłowski, który na co dzień jest kierownikiem referatu techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Podczas inauguracji pracowni rektor Wyższej Szkole Finansów i Prawa Jacek Binda zaprezentował efekty realizowanych w uczelni projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych i parlamentarzyści: senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłowie Mirosław Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

– Profesjonalnie przygotowane służby są nam bardzo potrzebne. Życzyłbym sobie, aby zdobyte tutaj umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej, ale świat nie jest idealny. Mam nadzieję, że ten sprzęt i ta sala przyczynią się do lepszego i bardziej interesującego dla studentów nabywania umiejętności zawodowych - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.
Krótki wykład o możliwościach współczesnej kryminalistyki wygłosił kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bronisław Młodziejowski. Uczestnicy spotkania w WSFiP mogli też zapoznać się z możliwościami, jakie daje laboratorium kryminalistyczne oraz multimedialna strzelnica laserowa.

WSFiP realizowała dwa projekty: Dostosowanie oferty edukacyjnej WSFiP w Bielsku-Białej do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa - od 2018 r. o wartości ok. 2 mln zł oraz Kompleksowy program dostępności WSFiP w Bielsku-Białej od 2021 r. o wartości 4.123.673,86 zł.

JacK

 

na zdjęciu osoba w goglach VR

 

na zdjęciu osoba w goglach VR

 

na zdjęciu osoba w goglach VR

 

na zdjęciu osoba w goglach VR
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB