Sala gimnastyczna gotowa

Na zdjęciu hala przy Szkole Podstawowej nr 31 Na zdjęciu hala przy Szkole Podstawowej nr 31, fot. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

To jedna ze sztandarowych inwestycji oświatowych ostatnich lat w Bielsku-Białej. Mowa o budowie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Zapłocie Duże w Starym Bielsku. Budowa obiektu została zakończona jeszcze w ubiegłym roku. Obecnie trwa procedura uzyskania zezwolenia na jego użytkowanie.

Sala gimnastyczna wraz z zapleczem ma poprawić warunki uprawiania sportu przez uczniów trzydziestki jedynki. Budowa sali gimnastycznej przy SP 31 rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i trwała do listopada ubiegłego roku. Wartość inwestycji wyniosła 7,4 mln zł.

Budynek został tak zaprojektowany i wybudowany, że jest połączony ze szkołą łącznikiem. Jego lokalizacja to południowo-wschodnia strona szkoły.
Kubatura obiektu to 8.500 m3. Hala ma wymiary 42,34 m x 20,10 m, a łącznik - ponad 6 metrów długości. Jej wysokość to 11,85 m.

Na budynek składają się dwie kondygnacje i dwuspadowy dach. Wszystko zostało podzielone na dwie części. Główna z nich to sala sportowa z boiskami do gier zespołowych: do gry w koszykówkę służą boisko główne o wymiarach 28 x15 m i dwa niewymiarowe boiska poprzeczne, do gry w siatkówkę – boisko główne 18 x 9 m oraz dwa niewymiarowe boiska poprzeczne. Druga część to zaplecze socjalno-techniczne wraz z pomieszczeniami dydaktycznymi – salką dydaktyczną dla 20 osób i biblioteką. Te pomieszczenia są zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku.

Sala sportowa na parterze ma wymiary 29,12 m x 19,20. Również na parterze znajduje się zaplecze socjalne. W jego skład wchodzą dwie szatnie z węzłami sanitarnymi dla 60 uczniów, toalety ogólnodostępne, pokój trenera i pierwszej pomocy, dwa magazyny oraz pomieszczenie gospodarcze.

Na poddaszu zaprojektowane zostało pomieszczenie magazynowo-techniczne.

Teraz budynek przechodzi procedurę uzyskania zezwolenia na jego użytkowanie. Prawdopodobnie zakończy się ona jeszcze w styczniu br.

Warto podkreślić, że szatnie oraz sanitariaty w nowej sali gimnastycznej zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym.

Emilia Klejmont