Rysunek - jaki jest

Na zdjęciu prace uczestników wystawy Zdzisław Wiatr: Dynia 3, Aldona Mickiewicz: Kaftan Pascala II, Tadeusz Brzozowski LoWelas

Działająca w Bielskim Centrum Kultury Galeria Środowisk Twórczych prezentuje wystawę on-line pt. Bliżej myśli. Rysunek. Tworzą ją rysunki artystów od lat związanych z galerią bądź wypożyczone z kolekcji - Tadeusza Brzozowskiego, Piotra Czadankiewicza, Andrzeja Desperaka, Janusza Karbowniczka, Aldony Mickiewicz, Zdzisława Nitki, Ryszarda Otręby, Jerzego Panka, Pawła Warchoła, Zdzisława Wiatra czy Tadeusza G. Wiktora.

Wystawa, której pomysłodawcą i wykonawcą jest Piotr Czadankiewicz, powstała w ramach forum Kultura i duchowość
- Jest to prezentacja kilku twórców traktujących gatunek, jakim jest rysunek, w osobisty sposób – zachęca do obejrzenia wystawy w komentarzu do niej Aleksandra Giełdoń-Paszek.

Prezentacja rysunków dostępna jest na stronach:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4029547643761995&id=139571536092978
https://www.bck.bielsko.pl/sites/default/files/media-folder/2021/gstluty/2021.2-3_gst_blizej_mysli._rysunek_0.pdf
https://www.bck.bielsko.pl/galeria-srodowisk-tworczych
zaś komentarz do wystawy w formie podcastu mp3: https://www.bck.bielsko.pl/sites/default/files/media-folder/2021/gstluty/xx_po_edycji.mp3

O rysunku często mówimy, że to sięgnięcie do korzeni wszelkiej twórczości. Dla wielu artystów rysunek oprócz szkicu, notatki czy scenariusza stał się całkowicie samodzielną formą twórczości, równie – jak inne dziedziny sztuki – wyrafinowaną i skomplikowaną warsztatowo i koncepcyjnie, ale często bardziej osobistą i bliższą autorowi. Prezentacja on-line Bliżej siebie. Rysunek ukazuje kilka interesujących postaci z różnych pokoleń związanych z rysunkiem, w tym, również klasyków polskiej sztuki współczesnej. Wystawa nie skupia się na formalnych eksperymentach czy działaniach z pogranicza różnych konwencji i mediów, które na stałe zagościły w rysunku współczesnym. Projekt wyróżnia natomiast perfekcyjny i zróżnicowany warsztat prac, jak również skupienie na ważnych egzystencjalnych problemach (czasami również w aluzyjnej czy zabawnej formie) – napisał w słowie wstępnym do wystawy kierownik Galerii Środowisk Twórczych BCK Piotr Czadankiewicz.

oprac. wag