Romantyczny recital

Na zdjęciu Grzegorz Niemczuk Grzegorz Niemczuk, fot. Lucjusz Cykarski BCK

Utwory Fryderyka Chopina są chyba najbardziej rozpoznawalnymi kompozycjami na całym świecie. Wszystkie walce i ballady wielkiego romantyka usłyszymy już w sobotę, 12 czerwca, w Bielskim Centrum Kultury podczas recitalu fortepianowego Grzegorza Niemczuka.

Będzie to spotkanie z pianistyką na najwyższym światowym poziomie. W pierwszej części koncertu muzyk zaprezentuje komplet walców wydanych za życia kompozytora, zaś w drugiej części usłyszymy 4 poetyckie i dramatyczne ballady.

Grzegorz Niemczuk jest niezwykle utalentowanym pianistą klasycznym, od niedawna mieszka w Bielsku-Białej. Do tej pory wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 34 kraje na 6 kontynentach. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie: Carnegie Hall, Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall, Tokyo Bunka Kaikan w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Quintai Concert Hall in Wuhan, Guotai Arts Center in Chongquing, Busan Cultural Center w Busan, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Konserwatorium Muzyczne w Shanghaju, Carskie Sioło w Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Krakowska, Teatr Wielki Opera Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie. 

Kolejną – już poweekendową - propozycją muzyczną BCK jest koncert z nowego cyklu koncertów organizowanych przez Bielskie Centrum Kultury – Inne brzmienie miasta. W pierwszym z nich wystąpi 15 czerwca o godz. 18.00 i 20.00 Daria Zawiałow - bardzo utalentowana artystka, autorka tekstów i kompozytorka, dysponująca jednym z najbardziej wyrazistych głosów na polskiej scenie muzycznej. Po wydaniu zaledwie dwóch studyjnych albumów zyskała tysiące fanów i znalazła się w szeregu topowych polskich wokalistek.
Następne koncerty z cyklu Inne brzmienie miasta pojawią się w repertuarze BCK już jesienią - 23 września wystąpi duet Karaś/Rogucki, a 21 października grają Muniek i przyjaciele.

Natomiast jeszcze przed wakacjami BCK zaprasza na Muzyczny szejker Młodzieżowego Chóru Mieszanego Ave Sol, w którego wykonaniu 19 czerwca o godz. 18.00 usłyszymy utwory klasyczne napisane specjalnie dla głosów chóralnych, jak również pieśni gospel, piosenki patronki BCK Marii Koterbskiej oraz przeboje takich artystów, jak: sanah, Lady Gaga czy Steve Wonder. Na zakończenie czerwcowych koncertów w BCK 28 czerwca o godz. 18.00 czeka nas spotkanie z koncertowym cyklem Marcina Kydryńskiego Siesta w drodze. Tym razem usłyszymy świetnego Mirokę Parisa. Rekomendacją tego koncertu niech będzie jego muzyczna historia - przez lata występował z legendarną piosenkarką z Republiki Zielonego Przylądka, Cesárią Joaną Évorą, później jego piosenkami zachwyciła się sama Madonna. 

wag

 

na zdjęciu Miroca Paris
Miroca Paris