Ratunek dla przedsiębiorców

baner

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z sytuacją pogodową 4 czerwca. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie podatku na raty oraz o odroczenie terminu jego zapłaty.

KAS uruchomił specjalną, tymczasową infolinię pod numerem 33 499 80 73, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe - PIT, VAT oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Krajowa Administracja Skarbowa wspiera przedsiębiorców, którzy w wyniku nawałnicy znaleźli się w trudnej sytuacji. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z ulg stanowiących pomoc publiczną, ulg nie będących pomocą publiczną oraz pomoc de minimis.

Jak uzyskać ulgę?

Na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej podatnicy mogą wnioskować o:
- rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z),
- umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M),
- odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).

We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego.

Wnioski można również złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę https://www.biznes.gov.pl/pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym.

KAS przypomina, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 300.000 euro w ciągu 3 lat.

Infolinia

W ramach specjalnie uruchomionego numeru 33 499 80 73 przedsiębiorcy będą mogli otrzymać niezbędne informacje na temat dostępnych rozwiązań w związku z zaistniałą sytuacją. Infolinia jest czynna do 19 czerwca w godzinach 8.00-15.00.

Przedsiębiorco, jeśli masz pytania, zadzwoń na Infolinię lub przyjdź do urzędu skarbowego. Eksperci z KAS pomogą rozwiązać twój problem. Możesz wcześniej umówić wizytę w urzędzie na dogodny termin telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl w zakładce umów wizytę w urzędzie skarbowym.

źródło: Krajowa Administracja Skarbowa

oprac. ek