Ratownicy medyczni mieli pełne ręce roboty

Na zdjęciu ratownicy medyczni podczas jednej z konkurencji na Dębowcu, udzielają pomocy poszkodowanemu dziecku fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Ratownicy medyczni z Tarnowa zostali zwycięzcami 15. Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw Ratowników Medycznych, które zostały rozegrane w dniach 29-30 stycznia w Bielsku-Białej i okolicach. Drugie miejsce wywalczyła załoga ratowników z pogotowia w Cieszynie, trzecie Ukraińcy z Iwano-Frankowska.

Organizatorem zawodów było Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Przygotowanie zmagań to nie lada wysiłek, bowiem w tegorocznych mistrzostwach wzięło udział prawie 40 załóg z całej Polski i Ukrainy. Każda ekipa miała do wykonania 9 zadań. Najbardziej spektakularne zmagania działy się w górach. Był więc epizod związany z pomocą ciężarnej kobiecie na Szyndzielni, uraz kolana u pijanego 8-latka pod Dębowcem czy wypadek narciarza na Klimczoku. Ratownicy pomagali również przy zasłabnięciu dziecka w centrum handlowym i poszkodowanym w pożarze na terenie jednego z zakładów produkcyjnych w Bielsku-Białej.

- Samo życie, jednak tutaj na zawodach jest trudniej. Rzadko się bowiem zdarza, żeby jeden pacjent miał aż tyle dolegliwości albo było aż 10 poszkodowanych. Wezwano nas do pożaru w zakładzie produkcyjnym, w środku było ciemno, mieliśmy wielu poparzonych pacjentów - mówi Łukasz Lutkowski ze Stacji ratownictwa Medycznego- SP ZOZ w Chełmie.

ek