Rada Działalności Pożytku Publicznego pracuje

Na zdjęciu obradująca Rada Pożytku Publicznego fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

3 lutego w Ratuszu odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Pożytku Publicznego na lata 2020-2023, podczas którego prezydent miasta Jarosław Klimaszewski wręczył dyplomy z podziękowaniami dla członków rady poprzedniej kadencji, a następnie nominacje dla wszystkich, którzy będą przez najbliższe trzy lata pracować w obecnej radzie.

Tego dnia Rada Pożytku Publicznego wybrała swe prezydium. Przewodniczył jej będzie ponownie Tomasz Lorek reprezentujący Towarzystwo Szkolne im. M. Reja, I wiceprzewodniczącym został Krzysztof Wiewióra ze Stowarzyszenia Bielska Liga Koszykówki, II wiceprzewodniczącym - zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia; sekretarzem jest ponownie zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego Tomasz Szlaga.

- Organizacje pożytku publicznego to bardzo ważna część funkcjonowania miasta. Z roku na rok przeznaczamy więcej środków dla tych organizacji, które realizują wiele zadań własnych gminy, wspomagając władze samorządowe; bardzo sobie cenimy ich wsparcie. Mamy w Bielsku-Białej prawie 600 organizacji pozarządowych, wśród nich są działające od lat, szczególnie zasłużone, ale i nowe, które dopiero poznajemy, przy czym aktywność organizacji jest zróżnicowana. Mam nadzieję, że środki kierujemy w najbardziej optymalnych kierunkach, a ta rada właśnie jest po to, by zwracała nam uwagę na potrzeby mieszkańców – powiedział Jarosław Klimaszewski, dziękując raz jeszcze za pracę członkom rady pierwszej kadencji.

- Pierwsza kadencja była taka poznawcza, ale teraz wiemy troszkę więcej, jak działać w radzie, jak się poruszać w tej przestrzeni – powiedział Tomasz Lorek, również dziękując tym osobom, które z pracą w radzie się tego dnia żegnały. Część z nich ponownie weszła do RPP, ale są też osoby nowe.

– Chcemy walczyć z niemożliwym; to, co było niemożliwe, zamienić w realia. Przede wszystkim pomóc współuzależnionym. Takich osób jest wiele, ale boją się wyjść na zewnątrz. Mam nadzieję, że zasiadanie w Radzie Pożytku Publicznego pomoże naszemu stowarzyszeniu w szerzeniu wiedzy  o współuzależnieniach. Nasze stowarzyszenie założyłyśmy rok temu – powiedziała nam debiutująca w RPP Izabela Mizgała ze Stowarzyszenia Pozytywne Wsparcie W. - Chyba od początku życia jestem społecznikiem i ideologiem i uwielbiam pracę z ludźmi. Prowadzę fundację od 13 lat. Między innymi po to startowałam do rady, by dzielić się moim doświadczeniem, przekazać je, pomóc innym. Mam dwie ręce, dwie nogi i głowę pełną pomysłów – wyznała również po raz pierwszy pracująca w Radzie Pożytku Publicznego Patrycja Wojtak z Militarnego Instytutu Historycznego, który skupia się na edukacji historycznej.

kk