Punkt w Tesco od 18 marca

Na zdjęciu produkty w puszkach dla uchodźców z Ukrainy fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W piątek – 18 marca w Bielsku-Białej ruszy punkt zbiórki i wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy w dawnym pawilonie Tesco przy ul. Warszawskiej 180. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 17.00, a w sobotę od 9.00 do 13.00. W skrócie będzie to taki sklep – market, skąd uchodźcy będą mogli wziąć potrzebne im artykuły.

- Powstaje miejsce, w którym darczyńcy mogą zostawić dary, a Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku, będą mogli podejść, sprawdzić, co im potrzeba i wziąć upatrzone artykuły – mówi zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Krzysztof Gałuszka, który z ramienia Ratusza nadzoruje prace przygotowawcze w punkcie.

W przeddzień otwarcia miejsca zbiórki i wydawania darów przy ul. Warszawskiej trwają tam ostatnie wytężone prace przygotowawcze. Wiele rzeczy trzeba jeszcze posegregować, rozwiesić i przywieźć tu z innych punktów miejskich zbiórek. Wszystko ma być gotowe 18 marca o 10.00 rano, kiedy z punktu będą mogli skorzystać pierwsi potrzebujący.

W środku można znaleźć właściwie wszystkie artykuły pierwszej potrzeby. Na sporej wygrodzonej powierzchni na paletach jest pełno kurtek, spodni, butów, kołder, pościeli, żeli, mydeł, konserw, słodyczy i innych.

- Mamy pogrupowany asortyment - to jest żywność, ubrania, środki ochrony osobistej, środki higieny, ale również takie rzeczy, jak: baterie czy latarki – same niezbędne artykuły. Staramy się zebrać tu taki asortyment, żeby zaspokoić najpilniejsze potrzeby, o których wiemy – tłumaczył K. Gałuszka.

Do punktu ciągle można przynosić dary. Jednak obecnie najpilniej potrzebna jest żywność i środki higieny, na pewno nie odzież, której jest już bardzo dużo.

- Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, bo w pierwszej kolejności jest nam potrzebna żywność z długim terminem przydatności do spożycia. To o nią najczęściej pytają Ukraińcy – mówił naczelnik.

Dary to jedno. Druga pilna potrzeba dotyczy wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w kontakcie z uchodźcami, zwłaszcza chodzi o osoby, które znają język ukraiński.

- Ukraińcy pytają o pewne produkty, czasami jest bariera językowa i żeby nie tracić czasu na tłumaczenie, prosimy wolontariuszy o pomoc w kontakcie z uchodźcami, żeby mogli zabrać stąd potrzebne rzeczy i wyjść. Osoby zainteresowane pomocą zapraszamy bezpośrednio do nas, do punktu przy ul. Warszawskiej – mówił K. Gałuszka.

Warto dodać, że w punkcie przy ul. Warszawskiej uchodźcy będą mogli również złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Stoisko będzie czynne od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 17.00.

Emilia Klejmont 

Zasady wydawania artykułów spożywczych, odzieży, środków higieny i czystości:
punkt zbiórki darów dla Ukrainy
Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180 (dawny pawilon Tesco)
- z pomocy skorzystać może każda osoba, która poświadczy swój przejazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego 2022 roku;
- pomoc jest przekazywana osobom potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub/oraz zestawów odzieży, środków higieny i czystości i innych artykułów (podstawowe środki medyczne, latarki, świeczki, itp.);
- forma pomocy żywnościowej – jedna paczka dla jednej osoby. paczka żywnościowa to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3, maksymalnie 7 na osobę) składająca się z różnych rodzajów artykułów spożywczych wydawanych jednorazowo (np. makaron, kasza, konserwy, woda mineralna, mleko, słodycze);
- w celu ograniczenia marnowania żywności, minimalny limit pomocy żywnościowej wynosi 1 paczkę na osobę, a maksymalny limit to 2 paczki na osobę;
- przy rozdzielaniu darowizn w postaci odzieży, środków higieny i czystości oraz innych artykułów – celem równomiernej dystrybucji oraz zapewnienia wsparcia jak największej liczby osób – mogą zostać ustalone limity wydawania maksymalnej liczby artykułów na osobę.

ПРАВИЛА ВИДАЧІ ЇЖА, ОДЯГ,
ЗАХОДИ З ГІГІЄНИ ТА ЧИСТОТИ
ПУНКТ ПРИЙМАННЯ ПОДАРУНКІВ ДЛЯ УКРАЇНИ
Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180 (dawny pawilon TESCO)

- Допомогою може скористатися будь-яка особа, яка підтвердить своє прибуття до Польщі з України після 24 лютого 2022 року.
- Допомога надається нужденним у вигляді продуктових пакетів та/або комплектів одягу, засобів гігієни та прибирання та інші предмети (основні медичні засоби, ліхтарики, свічки тощо).
- Форма продовольчої допомоги - 1 пакет на 1 особу. Харчовий пакет це мінімум кілька продуктів (принаймні 3, макс 7 на особу), що складається з різних видів харчових продуктів, що видаються за раз (наприклад, макарони, рис, крупа, консерви, мінеральна вода, молоко, солодощі тощо)
- З метою обмеження харчових відходів мінімальний ліміт продовольчої допомоги – 1 пакет на особу, максимальний – 2 упаковки. на людину.
- При розподілі пожертв у вигляді одягу, засобів гігієни та прибирання та інших статей, обмеження можуть бути встановлені на одну особу - щоб забезпечити рівномірний розподіл і надати підтримку якомога більшій кількості людей.

 

na zdjęciu dary dla Ukraińców

 

na zdjęciu dary dla Ukraińców

 

na zdjęciu dary dla Ukraińców

 

na zdjęciu dary dla Ukraińców
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB