Przyjaciele Przyrody świętują

6-latki podczas występu Rozwiń swoje skrzydła 6-latki podczas występu Rozwiń swoje skrzydła, fot. Przedszkole nr 42

Jubileusz 70-lecia obchodzi w tym roku Przedszkole nr 42 im. Przyjaciół Przyrody w Bielsku-Białej. Placówka wysłała do nas informacje o uroczystościach, które się już odbyły, ale opisała też swoją historię. Zdecydowaliśmy się ją zamieścić na naszych łamach, bo to szmat czasu i dużo ciekawych informacji.

Oficjalne uroczystości jubileuszowe odbyły się 15 maja w budynku przedszkola w Wapienicy. Na zaproszenie placówki odpowiedziały władze samorządowe z zastępcą prezydenta miasta Piotrem Kucią i zastępcą przewodniczącej Rady Miejskiej Bielska-Białej Konradem Łosiem; uroczystość swoją obecnością zaszczyciły też byłe dyrektorki Maria Ksiądz i Danuta Hupert oraz wiele innych osób.

Gości powitała dyrektorka przedszkola Teresa Migał-Baran, a wicedyrektorka Lucyna Jaśniewska pokazała prezentację z 70-letniej historii.

Zastępca prezydenta Piotr Kucia docenił ogromny wkład przedszkola w rozwój dzieci, gratulował licznych osiągnięć i życzył dalszych sukcesów. Wspomniał też, że prezydent miasta Jarosław Klimaszewski przekazał przedszkolu dodatkowe 12.000 złotych na gry podwórkowe i dydaktyczne.

Następnie kolejni goście składali życzenia całej społeczności przedszkola i - widząc zmiany - gratulowali rozbudowy z 2019 roku. Z roku na rok placówka zmienia swoje oblicze, a w środowisku jest znana ze swoich działań ekologicznych i przyrodniczych oraz dbałości o dzieci, zwłaszcza z indywidualnymi problemami - ma specjalne zaplecze w postaci sal terapeutycznych oraz zatrudnia wielu specjalistów. Była dyrektorka Maria Ksiądz dziękowała za zaproszenie, z wielkim wzruszeniem wspominając czasy sprzed 24 lat, i podziwiała zmiany w przedszkolu.

Po wielu wystąpieniach, podziękowaniach i życzeniach oraz kwiatach i prezentach przyszedł czas na program artystyczny. Na wstępie wystąpiła kapela góralska z Domu Kultury w Wapienicy. Nie był to przypadek - kilku członków zespołu jest bowiem absolwentami Przedszkola nr 42. Występy przedszkolaków rozpoczęła grupa najmłodsza. 3-latki przebrane za żabki wyśpiewały i zatańczyły zadania dla dzieci i dorosłych dotyczące ochrony zwierząt i środowiska.
4-latki zaprosiły zebranych do czasów z początków przedszkola i zabaw z lat 50. i 60. XX wieku – takich, jak Siała baba mak, Koziorajka czy Dwóm tańczyć się zachciało. 6-latki przedstawiły wiersz Spotkania z przyrodą oraz piosenkę o tym jak dzieci ucząc się i bawiąc rozwijają swoje młode skrzydła. Z kolei piosenkę w języku angielskim zaprezentowały laureatki drugiego miejsca w tegorocznym międzyszkolnym konkursie piosenki angielskiej. Na zakończenie 5 i 6-latki wykonały piosenkę o historycznych legendach Polski, a na koniec wszystkie dzieci odśpiewały hymn przedszkola, prezentując proporzec ze znakiem placówki. Część oficjalną zakończył tort, zwiedzanie przedszkola i wpisy do kroniki.

Druga odsłona jubileuszu z udziałem przedszkolaków i ich rodzin oraz przyjaciół i wielu absolwentów odbyła się 24 maja i był to festyn. Były występy przedszkolaków, liczne stoiska przygotowane przez rodziców i niespodzianki dla każdego dziecka. Wodzirej wymyślał zabawy, także dla dorosłych, chodził na szczudłach i robił wielkie bańki mydlane. Ciasta upieczone przez rodziców, malowanie twarzy, dmuchańce, muzyka, kręcone balonowe stworki, stoisko z książkami dla najmłodszych cieszyły się ogromnym powodzeniem a ciepłe dania, przygotowane przez panie z przedszkolnej kuchni zastąpiły gościom domowy obiad. Dzięki temu dorośli mieli okazję osobiście spróbować potraw przygotowanych przez przedszkole.

Historia Przedszkola nr 42

Wszystko zaczęło się 70 lat temu, gdy we wsi Wapienica, potem gminie, a następnie sołectwie rozwijał się przemysł włókienniczy i lniarski. Rozbudowujące się Aleksandrowickie Zakłady Lniarskie Allen znane były w całym kraju i poza nim. Najpierw, w roku szkolnym 1953/1954, powstał tu żłobek tygodniowy dla dzieci kobiet, które za pracą przyjeżdżały do Wapienicy z całej Polski, a w 1954 roku jednooddziałowe przedszkole. Budynek pełniący funkcję żłobka i przedszkola z własną kuchnią i ogromnym ogrodem pod kierownictwem Stanisławy Kubali wypełnił się dziećmi.
Ze wspomnień pierwszej kierowniczki wiadomo, że program przedszkola obejmował treści opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne. Okolica dawała wiele możliwości poznawania przyrody i życia zwierząt. Powstały więc programy przyrodnicze. Realizowano wiele działań z różnych dziedzin. Dużo było treści patriotycznych mocno nawiązujących do polskości i historii Ojczyzny. Organizowano wycieczki przyrodnicze i rekreacyjne - nad rzekę Wapienicę, w góry, na pobliskie łąki i pola. Prowadzono zajęcia rytmiki, umuzykalniające oraz wiele zajęć na powietrzu.

W 1969 roku w rozbudowanym przedszkolu powstał drugi oddział. Do oddziałów uczęszczało najpierw od kilkanaściorga do ponad dwadzieściorga dzieci, a w latach 80. XX wieku było już ponad czterdzieścioro w każdym oddziale.

1 stycznia 1977 roku sołectwo Wapienica zostało włączone w granice administracyjne Bielska-Białej. Przedszkole otrzymało nr 42 i jako placówka zakładowa przetrwało do 1991 roku, gdy zakłady Allen zlikwidowano. Przedszkole przekazano wówczas miastu Bielsku-Białej, zlikwidowano żłobek, a sale po nim dostosowano do potrzeb przedszkolaków.

W 1991 roku w miejscu żłobka powstały dwa nowe oddziały przedszkolne. Rok później, gdy likwidowano oddziały zerówkowe w szkołach podstawowych, w Przedszkolu nr 42 utworzono dwa oddziały zerówki dla 6-latków jako oddziały pięciogodzinne bez wyżywienia. W ten sposób Przedszkole nr 42 miało już sześć oddziałów.

W 2000 roku Rada Miejska wpisała Przedszkole nr 42 w rejestr przedszkoli miejskich, a ówczesna dyrekcja otrzymała teren placówki w zarząd wieczysty. W 2009 roku utworzony został kolejny, siódmy oddział. Dzieci w przedszkolu było już 170.

W tamtych czasach Przedszkole nr 42 miało bardzo duży, 2,3-hektarowy ogród z pasem lasu i okołohektarową polaną, z dużym placem zabaw, alejkami dębów, boiskiem i zieloną salą powstałą w 2000 roku z zasadzonymi rzadkimi okazami drzew i krzewów - często miniaturowymi.

W 2003 roku po długich debatach Rady Miejskiej placówka otrzymała akt nadania imienia Przyjaciół Przyrody. 25 kwietnia Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Balon wręczył dyrektorce ów akt, a dzieciom proporzec ze znakiem placówki. W tym samym roku powstał hymn przedszkola, którego słowa napisała Teresa Migdał-Baran. Słowa przyrzeczenie autorstwa tej nauczycielki do dziś dnia co roku są wypowiadane przez kolejne pokolenia przedszkolaków.

Już w 2001 roku dyrektorka zaczęła wydawać gazetkę przedszkolną Przedszkolaczek, a potem Przedszkolaczek Przyjaciele Przyrody. Miesięcznik z wierszami, opowiadaniami i obrazkami do malowania dla dzieci oraz felietonami, poradnikami, artykułami z różnych dziedzin wsparcia dla rodziców, tworzony jest do dzisiaj przez kadrę pedagogiczną, pod redakcją dyrektorki.

Po wybudowaniu w sąsiedztwie przedszkola Gimnazjum nr 15, pod które zabrano placówce prawie hektar ogrodu, otwarto ósmy oddział dziecięcy, który mieścił się w budynku gimnazjum. Przedszkole nr 42 miało osiem oddziałów przez cztery szkolne lata. Przez kolejne dwa oddziałów było znowu siedem, ale w 2016 roku powstał projekt rozbudowy przedszkola. W marcu 2019 roku otwarto trzecie skrzydło placówki z dwoma oddziałami dla najmłodszych oraz parking dla rodziców i pracowników.

W 2006 roku przeprowadzono modernizację placówki – budynek zyskał nową elewację z ociepleniem i nowe centralne ogrzewanie. W kolejnych latach wymieniono instalację wodną i kanalizację. Do 2022 roku w starej części budynku wyremontowano pomieszczenia dla dzieci i zaplecze. Do remontu pozostało jeszcze kilka pomieszczeń i piwnice oraz izolacja budynku.

W 1954 roku w jednooddziałowym przedszkolu było kilkanaścioro dzieci, obecnie do dziewięciu oddziałów uczęszcza 215 maluchów w wieku 3-6 lat. Na początku wojny w Ukrainie, w roku szkolnym 2022-2023, do przedszkola dodatkowo uczęszczało prawie 30 dzieci pochodzących z tego kraju. Obecnie jest ich 15.

Na Przedszkole nr 42 składa się siedem dużych, przestronnych, jasnych sal wyposażonych w nowe meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dopasowane do wieku dzieci w grupie oraz dwie małe sale zajęć. W nowej części przedszkola ulokowane są gabinety dyrektorki, wicedyrektorki, intendentki oraz gabinety dla dziewięciu specjalistów: gabinet logopedy, sala SI, sala terapeutyczna i gimnastyki korekcyjnej.

Na przestrzeni 70 lat zmieniał się przedszkolny ogród. Na jego uszczuplonym terenie są cztery nowe place zabaw, alejki, trawniki, pas lasu i parking, więc do poznawania ekosystemów Przyjaciele Przyrody mają bardzo dobre warunki.

Przez 70 lat, rzecz jasna, zmieniali się też ludzie. Kadra, która przewinęła się przez placówkę, to ponad 90 osób. Pomimo wielu transformacji idea przewodnia nigdy się nie zmieniła: Moje przedszkole to mój drugi dom, bo stawia na mnie, na moje szczęśliwe dzieciństwo i na mój wszechstronny rozwój.

Dyrektorkami Przedszkola nr 42 na przestrzeni 70 lat były:
- Stanisława Kubala - dyrektorka w latach 1954-1983 - 29 lat,
- Barbara Wymysłowska - dyrektorka w roku szkolnym 1983/1984 - 1 rok,
- Jadwiga Rakowska - dyrektorka w latach 1984-1997 - 13 lat,
- Wiesława Kobiela - p.o. dyrektorki w roku szkolnym 1995/1996 - 1 rok,
- Danuta Hupert - dyrektorka w roku szkolnym 1997/1998 - 1 rok,
- Maria Ksiądz - dyrektorka w latach 1998-2000 - 2 lata,
- Teresa Migdał-Baran – obecna dyrektorka od 2000 r. - prawie 24 lata.

W 2001 roku przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Partnerskie Przedszkole. Po trzech latach otrzymało pierwszy certyfikat jakości. Obecnie Przedszkole nr 42 posiada certyfikat jakości na stale. Placówka pracowała na to wyróżnienie 15 lat i jest z niego bardzo dumna.

Szczególną uwagę przedszkole poświęca edukacji przyrodniczej i ekologicznej, społecznej i środowiskowej, przybliżając dzieci do środowiska lokalnego, miasta i ojczyzny.

Organizuje konkursy wewnętrzne i międzyprzedszkolne, w których dzieci zdobywają nagrody, dyplomy i wyróżnienia – m.in. międzyprzedszkolny turniej Mistrz warcabów. Dzieci biorą udział w wielu warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, w ramach innowacji pedagogicznych mają zajęcia z fizyki i chemii.

Społeczność przedszkola jest bardzo zorganizowana i empatyczna – poprzez akcje dzieli się tym, co ma, z potrzebującymi w Ukrainie, ze zwierzętami w schroniskach, z pacjentami hospicjów, seniorami w domach spokojnej starości w Buczkowicach i w Bielsku-Białej.

Przedszkole uczy dbania o zdrowie i wyrabia zdrowe nawyki za pomocą programów ogólnopolskich. Od roku 2012/13 bierze udział w akcji Szkoła w ruchu, zachęcając dzieci do udziału w zabawach ruchowych, organizując spacery i piesze wycieczki, zawody, uczestnicząc w miniolimpiadzie dla przedszkoli w Wapienicy, w której w 2024 roku po raz piąty zdobyło puchar przechodni. Dwa razy w roku dzieci, dużą grupą, biorą udział w miejskiej Przedszkoliadzie.

źródło: Przedszkole nr 42 im. Przyjaciół Przyrody w Bielsku-Białej

oprac. ek

Goście składają życzenia dyrektorce

 

tablica z historią przedszkola

 

3-latki podczas występu

 

występy dzieci na festynie

 

występ kapeli z DK w Wapienicy

 

Na salę wjechał jubileuszowy tort

 

Zastępca prezydenta wręcza dyrektorce list gratulacyjny
fot. Przedszkole nr 42