Przemysłówka ma już 160 lat

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

17 października w Bielskim Centrum Kultury im. M Koterbskiej swoje 160-lecie świętowała Bielska Szkoła Przemysłowa. W trakcie jubileuszowej gali podsumowano wszystkie działania, jakie placówka podejmowała w ciągu ostatniego roku dla upamiętnienia rocznicy. Było odsłonięcie graffiti, podziękowania, życzenia oraz cała masa dobrych wspomnień. 

Uroczystość w BCK poprzedziła msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Spotkanie w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej rozpoczął dynamiczny multimedialny pokaz o dziejach szkoły. Na scenie pojawiły się aż cztery sztandary, które posiada placówka. Jednak prawdziwe wrażenie robiła nie liczba sztandarów, a tłumy uczestników i gości. 
-160 lat to nie tylko jubileusz szkoły, ale święto całego miasta. Żadna szkoła nie wpisała się tak w historię naszego miasta i dzieje bielskiego włókiennictwa. Trudno sobie wyobrazić, jak by ono dzisiaj wyglądało bez Przemysłówki. Może byłoby zupełnie inne. Ta szkoła i jej mury sprawiają, że każdy, kto ją odwiedzi, czuje się wyjątkowo. Ma nie tylko swoją specyfikę, ale i serce. Dzisiaj chciałem wszystkim, którzy do sukcesów tej szkoły przez ostanie 160 lat się przyczynili podziękować - mówił obecny na uroczystości prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.  

Dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej Gabriela Michalska przedstawiła dzisiejszy obraz Bielskiej Szkoły Przemysłowej i jej osiągniecia, kończąc jubileuszowe przemówienie słowami: 
- Jesteśmy dumni z dziedzictwa naszej szkoły i czcimy te 160 lat, jednocześnie z nadzieją i wiarą patrząc w przyszłość, bo siłę czerpiemy z tradycji. Sens życia, wiara w drugiego człowieka nie biorą się znikąd, a z pielęgnowania tradycji, która stanowi nie tylko o wielkości szkoły czy narodu, ale również o ich przyszłości. Bo przecież dbanie o niezmienne formy wspólnego życia to ważna sprawa, z której bierze się coś stałego, do czego wraca się jak do domu. Warto o tym pamiętać w tym pędzącym i przeobrażającym się świecie, gdzie często zatracają się granice wartości i pojęć. 

Dla upamiętnienia jubileuszu szkoła wydała okolicznościowy album. W czerwcu została odsłonięta tablica poświęcona wybitnemu profesorowi szkoły, nauczycielowi technologii włókiennictwa inż. Leonowi Unickiemu, natomiast we wrześniu odbył się Bieg pn. 160 okrążeń szkoły na 160-lecie Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie absolwentów i zwiedzanie szkoły.

Bielska Przemysłówka ma swoje korzenie w powstałej ok. 1864 roku Szkole Tkackiej, która w 1881 roku połączyła się z Państwową Szkołą Przemysłową. Placówka bardzo szybko się rozwijała, dlatego postanowiono wybudować dla niej specjalny nowy budynek. W 1910 roku na gruncie przekazanym przez miasto firmy budowlane K. Korna i A. Walczoka rozpoczęły budowę nowego gmachu zaprojektowanego przez Ernesta Lindnera.
C. k. Państwowa Szkoła Przemysłowa (K.k. Staatsgewerbeschule) rozpoczęła swoje funkcjonowanie w budynku przy ul. Sixta (Sixtstrasse) 20 września 1913 roku. W 143 pomieszczeniach w ramach tej placówki oświatowej działały czteroletnia Wyższa Szkoła Przemysłowa z wydziałami tekstylnym (do 1910 chemicznym) i mechanicznym, dwuletnia Szkoła Mistrzów dla pracowników farbiarni, tkalni i firm metalowych, Kupiecka Szkoła Uzupełniająca oraz kursy zawodowe dla dziewięciu gałęzi przemysłu. 
Uczniowie szkoły nosili białe czapki i byli traktowani jako akademicy.

Jacek Kachel  

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie