Promowali miasto i kraj

Młodzież na scenie fot. Archiwum ZSSiO

Promowali miasto i kraj Zespół Szkół Samochod vowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej - jako jedyna szkoła z Polski - został zaproszony do udziału w Międzynarodowej Konferencji Młodych Europejczyków Yes Event 2019, która odbyła się w niemieckim Halle w dniach 24-29 listopada 2019 r. Szkoła kontynuuje tradycję Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, które reprezentowało nasz kraj, region i miasto na tej konferencji przez 13 lat, od 2005 roku.

Młodzi Europejczycy spotykają się każdego roku, aby dyskutować na temat współczesnych problemów i przyszłości Europy. Organizatorem i gospodarzem konferencji jest kolejno każdy z krajów uczestniczących, a jej oficjalnym językiem - język angielski. Każdy kraj jest reprezentowany tylko przez jedną szkołę. Inicjatorem wydarzenia w 2005 r. była holenderska szkoła Northgo College z Noordwijk.

W konferencji Yes Event 2019 wzięło udział 70 uczestników z siedmiu szkół – z Estonii, Finlandii, Holandii, Niemiec, Rumunii, Szwecji i Polski. Spotkanie poświęcone zostało tematowi bardzo aktualnemu i bliskiemu młodym ludziom: jak sprawić, aby nasze miasta stały się miejscami przyjaznymi dla wszystkich – młodych i starych, sprawnych i niepełnosprawnych oraz dla wszystkich pozostałych mieszkańców. Celem nadrzędnym tegorocznej konferencji stało się pokazanie Europy zjednoczonej w różnorodności. Młodzież starała się udowodnić, że różnice to nie to samo, co podziały - jesteśmy różni, ale powinniśmy być zjednoczeni. Każda szkoła przedstawiła pokaz multimedialny promujący własny kraj, region, miasto i szkołę oraz  prezentujący temat przewodni.

Na przygotowanie wystąpień, prezentacji tematu przewodniego i promocji Polski, Beskidów  i Bielska-Białej uczniowie wraz z nauczycielkami Gabrielą Duch i Małgorzatą Olmą poświęcili przed wyjazdem około 40 godzin. Wykorzystali m.in. materiały otrzymane od pracowników Wydziału Promocji Miasta Urzędu Miejskiego. Wsparcia finansowego młodzieży udzieliło miasto Bielsko-Biała. Uczniowie gościli u niemieckich rodzin, a czas spędzali z rówieśnikami, pracując w grupach roboczych, uczestnicząc w międzynarodowych debatach, konkursach, tańcach, grach i zabawach oraz zwiedzając Halle. Przyjęli również zaproszenie do udziału w kolejnej konferencji Yes Event, która odbędzie się w Szwecji w mieście Uppsala w 2021 roku.

 

Oprac. kk