Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Na zdjęciu siedzący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Rada Miejska Bielska-Białej podczas sesji 29 maja uchwaliła Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego do roku 2030. Jego głównym celem jest stworzenie wszechstronnego systemu wsparcia dla wszystkich mieszkańców oraz promocja zdrowia psychicznego.

W obliczu dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych zdrowie psychiczne staje się jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań. Zrozumienie tego jest kluczowe dla zapewnienia dobrostanu oraz jakości życia mieszkańców. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w tej dziedzinie, Bielsko-Białą przyjęło na sesji i wprowadza Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Głównym celem programu jest stworzenie wszechstronnego systemu wsparcia dla wszystkich mieszkańców i promocja zdrowia psychicznego – a konkretniej zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb oraz udzielanie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieciom, uczniom, rodzicom i nauczycielom. 


Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakłada współpracę różnych podmiotów działających w Bielsku- Białej w wielosektorowych obszarach szeroko rozumianej ochrony zdrowia psychicznego. Szczególną uwagę poświęcono w nim grupom najbardziej narażonym na problemy psychiczne: dzieciom i młodzieży, osobom starszym oraz osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Skala problemu w naszym mieście w ujęciu statystycznym: 
W latach 2020-2023 liczba osób leczonych ogółem w ambulatoryjnej opiece psychiatrycznej na terenie miasta Bielska-Białej wynosiła 11.642 osób w 2020 r., 13.307 osób w 2021 r., 12.734 osób w 2022 r. oraz 14.810 osób w 2023 r. Leczonych po raz pierwszy najwięcej było w roku 2021 – 2215 osób, co stanowi prawie 17 proc. ogółu leczonych w tym roku.


Dokument wymienia wszystkie miejsca, gdzie można szukać pomocy – są to placówki czysto medyczne jak i stowarzyszenia pozarządowe, fundacje, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, szeroko rozumiana oświata czy instytucje kultury. 
Cały dokument można przeczytać m.in. w materiałach z sesji: https://rm.bielsko-biala.pl/sites/default/files/inline-files/pos_XII_2025_RM.BB_.pdf, punkt nr 11.


JacK