
List intencyjny w sprawie stworzenia i realizacji Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Muzyki Filmowej w Bielsku-Białej pod patronatem Zbigniewa Preisnera podpisali 7 czerwca prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i kompozytor, który gościł w Bielsku-Białej.
Podpisanie dokumentu odbyło się w wyjątkowym miejscu – Preisnerówce, która mieści się w kamienicy przy ulicy Wzgórze 11. To tam 70 lat temu najwybitniejszy polski kompozytor muzyki filmowej - Zbigniew Preisner - przyszedł na świat. Obecnie, tuż po tym, kiedy miasto nadało mistrzowi tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej, mieści się tam prowadząca działalność artystyczno-edukacyjną placówka Miejskiego Domu Kultury.
Jeśli wyjątkowe spotkanie w wyjątkowym miejscu, to i efekt ma być wyjątkowy. Ten efekt to właśnie Międzynarodowy Konkurs Młodych Kompozytorów Muzyki Filmowej w Bielsku-Białej pod patronatem Zbigniewa Preisnera. Pierwsza edycja konkursu miałaby odbyć się w 2026 roku, kiedy to nasze miasto będzie pierwszą Polską Stolicą Kultury.
Jak zdradził podczas spotkania naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, poszukiwanie pomysłu na przekształcenie znajomości między miastem a mistrzem w ważne wydarzenie trwało od momentu, kiedy Preisner został Honorowym Obywatelem Bielska-Białej.
- I tych pomysłów było wiele. To, co proponujemy po tych rozmowach, jest czymś, co będzie bardzo ważne dla miasta, dla środowisk artystycznych, dla młodych twórców i dla nas wszystkich. Chcemy wykorzystać potencjał i markę mistrza oraz potencjał i markę Bielska-Białej. Stawiamy na dwa istotne elementy - po pierwsze kulturę, po drugie młodych twórców. I tak zrodził się pomysł zorganizowania u nas konkursu – mówił.
O potencjale miasta w kontekście przyszłego wydarzenia wspomniał prezydent Jarosław Klimaszewski.
- Połączenie naszych sił i chęci pozwoli nam stworzyć niesamowite wydarzenie – zwłaszcza że w przyszłym roku będziemy pierwszą Polską Stolicą Kultury. To zrządzenie losu, że nasze miasto odnowiło po czasie kontakty z mistrzem – zresztą on sam stwierdził, że to już najwyższy czas – żartował prezydent, wspominając pobyt kompozytora w naszym mieście z okazji nadania mu tytułu Honorowego Obywatela. - Ten konkurs nie ma słabych punktów, dla nas to duża inicjatywa, kolejna rzecz, która będzie rozsławiała nasze miasto. W Europie jesteśmy, teraz czas na świat.
Szczegóły i warunki wzięcia udziału w konkursie poznamy niebawem. Na razie mistrz uchylił rąbka tajemnicy mówiąc, że startujący kompozytorzy otrzymają ten sam temat - będą musieli zobrazować muzyką obraz Wieża Babel Pietera Bruegla. Z nadesłanych propozycji audio międzynarodowe jury wyłoni dziesięciu, piętnastu kompozytorów, którzy otrzymają zaproszenie do Bielska-Białej na próby z orkiestrą.
- Przyjeżdżając na festiwal nie będą oceniani na podstawie wysłanych partytur, bo te można rozesłać i każdy wyrobi sobie zdanie, ale będą mieli szansę zagrać z żywą orkiestrą, żywymi muzykami, zderzyć się z publicznością. To będzie bardzo ciekawe, jak opiszą ten sam obraz. Najlepszy otrzyma wysoka nagrodę. Zwieńczeniem będzie koncert laureata, a w drugiej części zagram koncert mojej muzyki filmowej – zapowiedział Zbigniew Preisner.
Po czym dodał: - Słuchajcie – Bielsko-Biała jest pięknym miastem, świetnie położonym, z dobrą komunikacją, z fantastycznymi władzami, a poza tym to moje miasto – tu się urodziłem, tu mieszkałem. Przed nami dużo pracy, bo zrobić konkurs to nie jest problem, ale wypromować go to będzie ogromne zadanie.
Spotkanie uświetnił występ młodego pianisty, kompozytora i dyrygenta Jakuba Dereja, który zaprezentował utwory mistrza i własne kompozycje.
Zebrani wysłuchali też wywiadu ze Zbigniewem Preisnerem, który poprowadził Zbigniew Błasiak z Miejskiego Domu Kultury.
Emilia Klejmont